fot. wikipedia

Dzień św. Jerzego w Hiszpanii

W Hiszpanii św. Jerzy jest patronem Aragonii i Katalonii. Zgodnie z tradycją dzisiaj należy podarować czerwoną różę i książkę. 23 kwietnia obchodzi się bowiem dzień śmierci Miguela Cervantesa i Williama Shakespeare’a.

W 1096 r. król Aragonii Piotr I postanowił zdobyć miasto Huesca, które znajdowało się w rękach muzułmanów. Walka była zacięta i chrześcijanie powoli zaczęli tracić nadzieję w zwycięstwo. Wówczas pojawił się na białym koniu św. Jerzy trzymając w dłoni duży krzyż. Żołnierze wrócili na pole bitwy i pokonali muzułmanów. Huesca została zdobyta. Aby upamiętnić to zwycięstwo, krzyż św. Jerzego znalazł w herbie miasta oraz całej Aragonii i jest na nim do dzisiaj.

W Barcelonie warto dzisiaj zajrzeć na słynną Ramblę. Przechodnie szukają czerwonych róż, które symbolizują zwycięstwo św. Jerzego nad smokiem oraz bezinteresowną miłość. Drugi poszukiwany prezent to książka. Od 1929 r., 23 kwietnia jest dniem książki, ponieważ w tym dniu zmarli Miguel Cervantes i William Shakespeare. W rzeczywistości Cervantes zmarł 22 kwietnia i został pochowany 23; natomiast Shakespeare zmarł 23 kwietnia, ale według kalendarza juliańskiego, tj. 3 maja według kalendarza gregoriańskiego. Dzień św. Jerzego jest szczególnie poświęcony kulturze katalońskiej i cieszy się dużą popularnością.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj