fot. episkopat.pl

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

Po raz 20. obchodzimy Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego inicjatorem jest Konferencja Episkopatu Polski.

Wierni w Polsce i za granicą mogą dziś wesprzeć finansowo Kościół za naszą wschodnią granicą. Środki trafią do wiernych i księży posługujących m.in. na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na letni wypoczynek dzieci i młodzieży, finansowanie świetlic parafialnych oraz renowację kościołów.

O potrzebach wiernych za wschodnią granicą Polski mówi dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża.

– Ciągle są takie miejsca, gdzie kościoły trzeba remontować czy budować nowe. Następna sprawa to wszystkie inicjatywy duszpasterskie. Tutaj bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w organizowaniu chociażby wypoczynku dla dzieci. To też wielka radość, że w tym roku udało nam się współorganizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży, a tych, którzy z tego skorzystali, było prawie 400 osób. Kolejne dzieła, w której staramy się żywo uczestniczyć, to pomoc charytatywna. Polscy kapłani, bracia i siostry zakonne za wschodnią granicą działają charytatywnie ponad wszelkimi podziałami – zaznacza ks. Leszek Kryża.

W bieżącym roku na wsparcie Kościoła na wschodzie udało się zebrać ponad 2 mln złotych. Pozwoliło to na realizację 340 projektów.

Obecnie za wschodnią granicą naszego kraju posługuje blisko pół tysiąca polskich księży i prawie 350 sióstr i braci zakonnych.

 

RIRM

drukuj