Aby świat uwierzył

– To godzina wdzięczności za to, że możemy się razem modlić i z przywiązania do Pana jednoczyć się ze sobą – powiedział Ojciec Święty podczas Nieszporów ekumenicznych, celebrowanych wczoraj w katedrze św. Piotra w Ratyzbonie. W nabożeństwie, które było ostatnim punktem programu czwartego dnia papieskiej pielgrzymki do Bawarii, wzięli udział katolicy, prawosławni, ewangelicy oraz przedstawiciele gminy żydowskiej.

Zwracając się do wyznawców prawosławia, Ojciec Święty zapowiedział, że za kilka dni w Belgradzie zostanie na nowo podjęty teologiczny dialog na temat koinonii. – Nasza koinonia to przede wszystkim wspólnota z Ojcem i Jego Synem, Jezusem Chrystusem, w Duchu Świętym; jest to wspólnota z samym Trójjedynym Bogiem, którą umożliwił nam Pan przez swoje wcielenie i zesłanie Ducha Świętego. Ta wspólnota z Bogiem tworzy następnie wspólnotę pomiędzy nami, jako udział w wierze apostołów, a w ten sposób jako wspólnotę w wierze, uwidaczniającą się w Eucharystii i budującą jeden Kościół ponad wszelkimi granicami – mówił Papież. Ojciec Święty pozdrowił również przedstawicieli różnych tradycji Kościoła zreformowanego. Przypomniał o konieczności poszerzenia konsensusu w sprawie usprawiedliwienia. Zauważył wszakże: – Usprawiedliwienie jest istotnym tematem w teologii, ale w życiu wierzących mało obecnym, jak mi się wydaje. Dodał, że współczesny świat gotów w ogóle odwrócić się od prawdy o grzechu, który można „przezwyciężyć tylko z Bogiem”. Remedium na to jest wzrost wiary. – Naszym najważniejszym zadaniem jest na nowo odkrywać żyjącego Boga w naszym życiu, w życiu naszych społeczeństw – mówił Ojciec Święty. Na tym powinien koncentrować się obecnie dialog ekumeniczny. – „Aby świat uwierzył”, musimy stanowić jedno. Powaga tego zadania powinna przynaglać nas do dialogu – wskazał. Powiedział też, że bariery historyczne nie mogą przeszkodzić w przyjęciu Chrystusa. Dialog ekumeniczny nie stanie się łatwiejszy, jeśli jego uczestnicy uproszczą obraz Boga. Przed wieczornym nabożeństwem Benedykt XVI modlił się w kościele św. Ulricha o jedność chrześcijan z przedstawicielami chrześcijan innych wyznań, którzy następnie przeszli w procesji do katedry.

Jolanta Tomczak, Ratyzbona
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl