fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

25. Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

Na Jasną Górę po raz 25 przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników. W tym roku przyświecają jej słowa bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Przyroda to najpiękniejszy uniwersytet”.

Modlitewne spotkanie na szczycie Jasnej Góry rozpoczęła o godz. 11.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Lityńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa. Po niej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpocznie się czuwanie.

W pielgrzymce uczestniczą m.in. pracownicy leśnictwa, ochrony środowiska, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Przed rozpoczęciem Eucharystii słowo skierował Józef Kubica, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Lasów Państwowych, który mówił o misji i znaczeniu pracy leśników na przestrzeni lat.

– Z dumą podążamy wytyczoną wówczas drogą. Niezależnie od charakteru prób, jakim Polska i Polacy byli poddawani w ciągu ostatnich trzech dekad, leśnicy potrafili im sprostać, łącząc przyświecające im w pracy motto: „Dla lasu, dla ludzi” z dewizą „Bóg -honor-Ojczyzna”. Lasy Państwowe to dziś największy zarządca publicznych lasów UE i organizacja, która sprawuje pieczę nad 1/4 powierzchni kraju. Razem z sektorem leśno-drzewnym odpowiadamy za ponad 2 proc. polskiego PKB i setki tysięcy miejsc pracy. Choć dziś ocena naszych działań bywa niesprawiedliwa, wierzę, że najlepiej ocenią nas przyszłe pokolenia – powiedział Józef Kubica.

Za 10 dni przypada 30. rocznica uchwalenia Ustawy o lasach, przełomowego aktu prawnego dla tej grupy zawodowej.

W ramach transformacji ustrojowej w 1991 r. w dokumencie zawarto najważniejsze zasady funkcjonowania Lasów Państwowych. W ustawie podkreślono konieczność trwałego zachowania lasu i ciągłości jego użytkowania przez obecne i przyszłe pokolenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl