fot. Małgorzata Lewicka

ZUS: Jesteśmy przygotowani na wzrost liczby emerytów

Od pierwszego października przybędzie emerytów; wtedy wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny. ZUS deklaruje, że jest już przygotowany na te zmiany.

Pierwszego października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wnioski o przejście na emeryturę można składać 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli już od 1 września.

ZUS – jak zapewnia jego rzecznik Wojciech Andrusiewicz – jest już w pełni przygotowany na przyjęcie przyszłych emerytów.

– Mamy przygotowany system informatyczny, konta wszystkich klientów i pracowników zakładu. Jesteśmy przygotowani na każdą możliwość – podkreśla rzecznik ZUS.

Na wcześniejszą emeryturę wybiera się 331 tys. osób, czyli ok. 82 proc. uprawnionych.

– Trudno na dziś powiedzieć, czy z tych 331 tys. wszystkie przejdą na emeryturę. Z rozmów z naszymi klientami wynika, że na pewno 50 proc. osób chce przejść na emeryturę. Około 20 proc. mówi, że będzie pracowało dłużej i mamy 30 proc. osób, które się wahają i decyzję podejmą pewnie w ostatnim kwartale – ocenia Wojciech Andrusiewicz.

Im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym wyższe otrzymamy świadczenie – dodaje.

– Każdy miesiąc dodatkowej składki to jest wyższe świadczenie emerytalne – wskazuje rzecznik ZUS.

Aby sprawdzić wysokość świadczenia, można skorzystać z bezpłatnej porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny dla przyszłych emerytów we wszystkich jednostkach ZUS. Od lipca z takiej pomocy skorzystało około 400 tys. osób. ZUS uruchomił także specjalną infolinię telefoniczną.

TV Trwam News/RIRM

drukuj