fot. twitter.com

Założenia programowe Rady ds. Innowacyjności w kolejnej kadencji

Cyfryzacja 4.0, zielona gospodarka, innowacje, start-upy oraz nowe technologie – to cztery filary, o które chce oprzeć swoją działalność w tej kadencji Rada ds. Innowacyjności. Rada powstała na początku 2016 roku.

W skład rady wchodzą resorty takie jak resort rozwoju, nauki, finansów, edukacji oraz funduszy i polityki regionalnej. Dziś szefowie tych ministerstw zaprezentowali priorytety organu na najbliższe cztery lata.

Wśród nich automatyzacja i robotyzacja gospodarki, rozwój Sztucznej Inteligencji, wsparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym, a także wsparcie dla zielonych inwestycji.

Jak podkreślił wicepremier Jarosław Gowin, mądra innowacyjność musi być nakierowana na budowanie elit intelektualnych Polski.

– Tutaj chodzi o sprawy fundamentalnie ważne z punktu widzenia przyszłości polski. Chodzi o to, żeby zatrzymać w kraju elitę młodego pokolenia, żeby odwrócić wektor drenażu mózgu, żeby zacząć ściągać najzdolniejszych młodych naukowców czy przedsiębiorców już nie tylko zza naszej wschodniej granicy – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

O zadaniach Rady ds. Innowacyjności mówiła jej szefowa, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Chcielibyśmy realizować zadania w ciągu tych najbliższych czterech lat w trzech ważnych obszarach: po pierwsze – strategicznym, po drugie -legislacyjnym i po trzecie – programowym. Obszary, na których będziemy się koncentrować, to przede wszystkim cyfryzacja i przemysł 4.0 – wskazała minister Jadwiga Emilewicz.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że w budżecie unijnym po 2021 r. na innowacyjne inwestycje Polsce przypadnie ok. 60 mld zł. Jak dodała, szykuje się zacięta walka o pieniądze na transformację energetyczną.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj