wikipedia.org

Wrocław: Po ponad 10 letniej przerwie ponownie rusza Technikum Żeglugi Śródlądowej

Od września, po ponad 10-letniej przerwie, rozpoczną naukę uczniowie dwóch klas szkoły, której tradycje sięgają 1946 r. „Reaktywacja szkoły pokazuje, jak ważna jest odrzańska droga wodna” – powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Pierwsi uczniowie Technikum Żeglugi Śródlądowej zasiądą w szkolnych ławach we wrześniu. Będą się uczyli w dwóch klasach o kierunku żegluga śródlądowa.

„Nasi absolwenci będą mogli pracować jako marynarze albo jako mechanicy. Będą mogli podjąć pracę jako bosman, a po wypływaniu odpowiedniej liczby godzin będą mogli przystąpić do egzaminu na kapitana żeglugi śródlądowej” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor technikum Paweł Zapart.

Dodał, że kształcenie w szkole będzie prowadzone przy pomocy najnowszego oprogramowania. Placówka dysponuje m.in. symulatorami nawigacji i siłowni okrętowej. Uczniowie będą odbywali praktyki na statku szkoleniowym pływającym po Odrze.

„Zapotrzebowanie na specjalistów w zawodzie, w którym kształcimy, jest bardzo duże. Ta szkoła wpisuje się w rozwiązania systemowe, zmierzające do odbudowania żeglugi śródlądowej w Polsce” – powiedział Zapart.

Wojewoda dolnośląski podkreślił, że reaktywacja technikum pokazuje, jak ważna jest odrzańska droga wodna.

„Ona jest ważna dla Dolnego Śląska oraz dla gospodarki kraju. Konieczne jest dokończenie inwestycji na Odrze, które nie był kończone do kilkudziesięciu lat, oraz rozpoczęcie nowych, które poprawią żeglowność na tej rzece” – powiedział Hreniak.

Z kolei posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka podkreśliła, że reaktywacja technikum wpisuje się w rządowy program odtwarzania szkolnictwa zawodowego.

„Przy dużych firmach powstają klasy zawodowe, a we Wrocławiu na nowo będzie działać legendarne technikum. Co warto podkreślić, szkołę reaktywowano też dzięki determinacji jej absolwentów” – powiedziała Stachowiak-Różecka.

Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej Waldemar Rybicki, który jest kapitanem belgijskiego tankowca, powiedział, że wrocławska szkoła była niegdyś znana w całej Europie.

„Zapotrzebowanie na absolwentów takiej szkoły jest ogromne, ci ludzie znajdą pracę w ciągu tygodnia” – stwierdził.

Szkołę powołano w 1946 r., a została zamknięta w 2005 r.

 

PAP/RIRM

drukuj