fot. solidarnosckatowice.pl

WRDS na spotkaniu ws. strajku w Odlewni Żeliwa w Katowicach

Sytuacja w Odlewni Żeliwa w Zawierciu będzie tematem dzisiejszego spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Od ponad tygodnia w zakładzie trwa strajk. Pracownicy domagają się podniesienia płac. Dotychczasowe rozmowy z kierownictwem zakładu nie przyniosły skutków.

Ponadto związkowcy złożyli przed tygodniem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Według nich, podczas rozmów z protestującą załogą prezes Odlewni miał zastraszać pracowników.

Witold Siwek, przewodniczący „Solidarności” w Odlewni Żeliwa, podkreślił, że strona społeczna liczy, że rozmowy przyniosą rozwiązanie sporu.

Ludzie, którzy protestują, są to wydajni pracownicy i fachowcy, którzy chcieliby jak najszybciej przystąpić do pracy. Dlatego chciałbym, żeby dzisiaj nastąpił przełom. Liczymy, że WRDS pomoże nam nawiązać jakiś dialog. Strajk trwa, więc problem nadal jest nierozwiązany. Załoga jest zdeterminowana, bo strajk trwa już dziesiąty dzień. Nie wiem, czy nam się to dzisiaj uda. Nie jestem w stanie przewidzieć, czy zarząd zaproponuje jakieś rozwiązanie. Wiążemy pewne nadzieje, że może uda się zakończyć ten strajk – wskazał Witold Siwek.

Spór zbiorowy na tle płacowym w Odlewni Żeliwa w Zawierciu trwa od września ub.r. W styczniowym referendum blisko 90. proc. pracowników opowiedziało się za rozpoczęciem strajku.

Odlewnia Żeliwa jest największym zakładem w powiecie zawierciańskim. Obecnie pracuje tam ponad 550 osób.

 

RIRM

drukuj