fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Wchodzi w życie nowa matryca VAT – zapłacimy mniej m.in. za artykuły dla niemowląt i niektóre artykuły spożywcze

Od dziś mniej zapłacimy za produkty dla dzieci i niemowląt. Tańsze będą też artykuły higieniczne i część produktów spożywczych. W życie weszła nowa matryca VAT.

Trzy stawki podatkowe za pączki, inna stawka za musztardę i sos musztardowy. To koniec takich absurdów.

– Było tak, że towary bardzo do siebie podobne, takie jak woda źródlana i woda mineralna, chipsy ziemniaczane i kukurydziane, były objęte różniącymi się od siebie nawet o kilkanaście pkt. proc. stawkami – zauważa ekonomista dr Marian Szołucha.

Od dziś pieczywo i ciastka będą objęte stałą stawką w wysokości 5 proc. Do tego poziomu spada też stawka za owoce tropikalne, cytrusy, niektóre orzechy, zupy, buliony, żywność homogenizowaną oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Z 23 do 8 proc. spadnie stawka VAT za musztardy i niektóre przyprawy.

– Bywało, że niższymi, preferencyjnymi stawkami objęte były towary importowane, towary luksusowe. Natomiast wyższą podstawową stawką – towary polskie, pierwszej potrzeby – podkreśla dr Marian Szołucha.

Wyższy 23-proc. podatek VAT klienci zapłacą za owoce morza: homary, ośmiorniczki czy kawior. Droższy będzie też lód używany do celów spożywczych oraz drewno opałowe. Z nowej matrycy najwięcej skorzystają rodziny – przekonuje prezydent Andrzej Duda.

– M.in. zmniejszy się VAT na artykuły na niemowląt: na pieluszki dla niemowląt, na foteliki dziecięce, które zapewniają bezpieczeństwo w samochodach. Zmniejszy się także na inne artykuły dla niemowląt, jak smoczki itp. – zapewnia Andrzej Duda.   

Te produkty zostaną objęte stawką w wysokości 5 proc. Podatek na ubranka i buciki dziecięce do 23 proc. został podniesiony przez rząd PO-PSL. Nowa matryca obniża też do 5 proc. podatek na e-booki oraz do 8 proc. na e-prasę.

– To ogromna obniżka, miliard złotych w kieszeniach naszych konsumentów – zaznacza premier Mateusz Morawiecki.   

Nowa matryca ma też ułatwić życie przedsiębiorców oraz wyeliminować nieprawidłowości. Według zapewnień resortu finansów, budżet państwa nie starci na nowym rozwiązaniu.

TV Trwam News

drukuj