PAP/Rafał Guz

Warszawa: trwają obchody Święta Straży Marszałkowskiej

Straż Marszałkowska jest najmłodszą formacją mundurową w Polsce, ale duchem armią najdzielniejszą – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W uroczystościach biorą udział funkcjonariusze tej formacji, SOP oraz Straży Parlamentu Węgierskiego.

Przed południem sprawowana była uroczysta Eucharystia w kościele św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. W południe odbyły się uroczystości na dziedzińcu parlamentu.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1130392995457654784

Marszałek Marek Kuchciński przypomniał, że na mocy ustawy z 2018 roku Straż Marszałkowska stała się formacją mundurową. Wtedy to także otrzymała nowe uprawnienia.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1130420249021603840

Zdecydowano także, że co roku 20 maja funkcjonariusze będą obchodzić swoje święto.

– W II Rzeczypospolitej podlega marszałkowi straż strzegła porządku w Sejmie i Senacie oraz chroniła teren parlamentu. Podobnie jest dzisiaj. Zatem dziękuje Państwu strażnikom. Dziękuje waszym najbliższym i przyjaciołom za ten czas, który poświęcają, byście mogli służyć Rzeczypospolitej. Dziękuję za codzienne czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy przebywają na terenie Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu wręczył także akty mianowania na pierwszy stopień oficerski promowanym funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej.

RIRM

drukuj