fot. twitter.com/GDDKiA

Wąchock: powstanie pierwsza ze 100 obwodnic

Minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji dla obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. Obwodnica została ujęta w Programie budowy 100 obwodnic. Przetarg planowany jest w tym roku.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1238101788655603717

„Wąchock jest pierwszym miastem, które zostało objęte konkretnym działaniem ministerstwa infrastruktury, jeśli chodzi o program budowy 100 obwodnic” – powiedział Rafał Weber wiceminister infrastruktury.

„Ta inwestycja była przez mieszkańców bardzo długo wyczekiwana. Prace dokumentacyjne przygotowawcze trwały wiele lat. Dzisiaj po podpisaniu programu inwestycyjnego, świętokrzyski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie mógł przystąpić do przygotowywania dokumentacji przetargowej i jeszcze w pierwszej połowie roku ogłosić przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy Wąchocka” – dodawał wiceszef resortu infrastruktury.

Obwodnica Wąchocka ma mieć prawie 12 kilometrów długości i połączyć Skarżysko – Kamienną ze Starachowicami. Będzie to trasa dwujezdniowa o ruchu przyspieszonym. Droga będzie biegła po północnej stronie istniejącej krajowej „42” omijając Parszów, a następnie po południowej stronie istniejącej drogi omijając Wąchock. Podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta.

„Przez Wąchock przejeżdża dziennie ponad 10 tys. samochodów. To ruch, który sprawia zagrożenie dla mieszkańców tego miasteczka i wiele niedogodności – hałas i emisję spalin. Sam przejazd jest zmorą dla kierowców przejeżdżających tranzytem przez Wąchock. Ta zmora skończy się po wybudowania obwodnicy” – dodał.

W ramach planowanej inwestycji ma powstać prawie 12 kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic.

Inwestycja jest przygotowana do realizacji. Decyzje środowiskowa i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej zostały wydane, grunty zostały wykupione. Przetarg na realizację planowany jest w tym roku. Inwestycja ma być gotowa do połowy 2022 roku i ma być warta ponad 600 mln zł.

W ramach programu budowy 100 obwodnicy w województwie świętokrzyskim powstaną jeszcze obwodnice Chmielnika, Osieka i Starachowic.

PAP

drukuj