fot. PAP/Jerzy Ochoński

W Wigierskim Parku Narodowym w 2019 r. 140 tys. gości

140 tys. turystów odwiedziło w 2019 r. Wigierski Park Narodowy (Podlaskie). Głównymi atrakcjami parku były spływy Czarną Hańczą, wycieczki ścieżkami edukacyjnymi, Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.

Jak poinformowano w Wigierskim Parku Narodowym (WPN), w 2019 roku była podobna liczba turystów jak rok wcześniej. Za sprawą ładnej pogody ruch turystyczny na terenie parku rozpoczął się już w połowie kwietnia i trwał do końca października.

Barbara Perkowska z Wigierskiego Parku Narodowego powiedziała, że w regionie było dużo turystów.

„Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku” – powiedziała Barbara Perkowska.

Wigierski park, podobnie jak w 2018 r., zanotował dużą liczbę turystów indywidualnych, zwłaszcza rodzin wielodzietnych.

„Przyczyny tego stanu rzeczy dopatrujemy się w rządowych programach wsparcia rodzin: program „500 plus” i Karta Dużej Rodziny” – dodała Barbara Perkowska.

Według informacji WPN dużym zainteresowaniem cieszyły się rejsy statkiem Tryton, którym w 1999 roku pływał papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki po Suwalszczyźnie. Obecnie lokalny armator oferuje rejsy tym statkiem po jeziorze Wigry. W 2019 roku przepłynęło nim 4 tys. pasażerów. Natomiast około 2,6 tys. osób popłynęło edukacyjną łodzią Leptodora; ma ona przeszklone dno, dzięki czemu można oglądać jezioro Wigry.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także Muzeum Wigier, które powstało w styczniu 2008 r. Inną atrakcją była Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku kolejką jeżdżą tysiące osób. Klasztor Pokamedulski w Wigrach odwiedziło natomiast 80 tys. osób.

Jak poinformowała Perkowska, od kilku lat dużym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Podobnie było w ubiegłym roku.

„Wypożyczalnie kajaków informowały nas, że w sierpniu było wiele takich dni, kiedy brakowało sprzętu, bo chętnych było zbyt wielu” – wskazała.

„Jak co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy i remontujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali” – powiedziała Barbara Perkowska. W 2019 roku WPN wydał na takie inwestycje 220 tys. zł.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe – Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 r. odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl