Fot. PAP/Paweł Supernak/Leszek Szymański/Jacek Turczyk/

W. Tumanowicz: Zaproszenie na Marsz Niepodległości dla prezydenta A. Dudy jest nadal aktualne

Zaproszenie na Marsz Niepodległości dla prezydenta Andrzeja Dudy jest nadal aktualne – wskazał Witold Tumanowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent nie weźmie udziału w marszu.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski tłumaczył, że kancelaria prosiła, by na Marszu Niepodległości były tylko biało-czerwone flagi, jednak stowarzyszenie organizujące marsz nie było w stanie zapewnić, że inne rzeczy się nie pojawią.

Witold Tumanowicz zaznaczył, że stowarzyszenie zaapelowało do uczestników o biało czerwone flagi, a od przestrzegania prawa jest policja. Wyraził opinię, że być może prezydent jeszcze zmieni zdanie.

– Zaproszenie dla prezydenta jest wciąż otwarte i będzie otwarte do samego końca. My, jako Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, już trzeci raz zapraszamy prezydenta na marsz. W latach ubiegłych prezydent kierował listy do organizatorów i uczestników Marszu Niepodległości. Pan prezydent jeszcze niedawno zapraszał na Marsz Niepodległości, a teraz zmienił zdanie i na marsz nie pójdzie. Może jeszcze raz uda się zmienić zdanie i może jednak pójdzie w marszu – powiedział Witold Tumanowicz.

W ubiegłym roku na Marszu Niepodległości pojawiła się grupa osób z transparentem „Biała Europa” czy „Europa tylko dla białych”. Te hasła wywołały falę krytyki.

Organizatorzy Marszu Niepodległości odcięli się później od rasistowskich zachowań, do których doszło 11 listopada 2017 r.

RIRM

drukuj