W Polsce rośnie liczba chorych na nowotwory

Ponad sto tysięcy osób umiera rocznie przez nowotwory. Są one drugą przyczyną zgonów w Polsce. Liczba zachorowań na raka w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Niestety wciąż zbyt późno zgłaszamy się do lekarza.

Rak płuc, jelita grubego, żołądka, piersi i prostaty – to nowotwory, które najczęściej atakują Polaków. Onkolodzy alarmują – zgłaszajmy się do lekarza. Medycy apelują, aby nie lekceważyć nawet z pozoru błahych objawów sugerujących zachorowanie na raka.

– Zgłaszamy się niestety w bardzo późnym okresie – w trzecim, czwartym stopniu zachorowania – mimo że mamy bardzo dobre metody leczenia. Jeżeli byłby to wczesny przypadek, to możemy radykalnie zoperować i później często nie ma potrzeby leczenia uzupełniającego – wskazuje dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska.

Pomocą w szybkiej diagnozie i prowadzeniu pacjenta przez cały okres leczenia jest Krajowa Sieć Onkologiczna.

Przede wszystkim pacjent ma wyrównany dostęp do diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Ma wyrównany w każdej części Polski start i również możliwość wyleczenia. Jeżeli będzie to wcześniejszy okres zaawansowania choroby nowotworowej, to może się wyleczyć, tak samo pacjent z małej miejscowości czy z dużego miasta – podkreśla prof. Elżbieta Starosławska.

Już niedługo zostanie także uruchomiona krajowa infolinia onkologiczna, dzięki której pacjent będzie mógł szybciej się zarejestrować i zostanie skierowany do odpowiedniego lekarza i ośrodka. Więcej informacji na temat nowotworów i zapobiegania im, m.in. dieta z jadłospisem antyrakowym oraz obszerny wywiad z prof. Elżbietą Starosławską, w czerwcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

– W czerwcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” temat niezwykle aktualny: nowotwory. Eksperci mówią o tym, jak się przed nimi bronić i skutecznie je leczyć. Podają także szybkie ścieżki diagnostyki onkologicznej. Z rakiem naprawdę można wygrać! – mówi redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

W miesięczniku znajdziemy jeszcze wiele innych cennych porad zdrowotnych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl