Uroczystości pogrzebowe ks. bp. Gerarda Kusza

W Gliwicach odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego ks. bp. Gerarda Kusza. Mszy św. w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz.

Ks. bp Gerard Kusz był najpierw biskupem pomocniczym diecezji opolskiej, później do 2014 roku biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej. Zmarł tydzień temu w wieku 81 lat.

Uroczystości pogrzebowe ks. bp. Gerarda Kusza odbyły się w sobotę w katedrze gliwickiej. Mszy św. przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosił biskup gliwicki, ks. bp Jan Kopiec, który powiązał życie ks. bp. Gerarda Kusza z historią apostoła Piotra. Zwrócił uwagę, że podobnie jak Piotr ks. bp Gerard Kusz musiał dojrzeć do słów: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”. Swoje wyznanie wiary zmarły biskup senior gliwicki zapisał w podaniu do seminarium w Nysie.

– Często pytałem się słowami św. Pawła: „Co chcesz Chryste, bym uczynił?” Jakby w odpowiedzi wzrastała we mnie ta siła potężna, która przyciągała mnie do Boga. Wiem, to nie jest siła ludzka – wspomniał słowa zmarłego ks. bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej.

Ks. bp Gerard Kusz głosił w porę i nie w porę. Szukał pobożnych, ale i tych, których drogi były mocno pogmatwane. Cierpliwie świadczył o relacji z Chrystusem – mówił ks. bp Jan Kopiec.

Ordynariusz diecezji gliwickiej zwrócił się bezpośrednio do zmarłego biskupa seniora.

– Dziękuję Tobie za całą siłę Twojej otwartości, miłości i przyjaźni, bardzo szczerej, jakiej nie tylko ja doświadczałem, ale doświadczały Kościoły opolski i gliwicki, bardzo obficie – akcentował ks. bp Jan Kopiec.

W zaangażowanie ks. bp. Gerarda Kusza na szczeblu Kościoła w Polsce zwrócił uwagę ks. kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał o pracy zmarłego w Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Głowę miał pełną pomysłów – mówił metropolita warszawski.

– Biskup Gerard był katechetą z ducha, był praktykiem katechezy z ducha. A był praktykiem skutecznym, ponieważ był wykształconym katechetykiem – wskazał ks. kard. Kazimierz Nycz.

Ewangelizacja i katechizacja były pasją zmarłego ks. bp. Gerarda Kusza – podkreślił metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc, który brał udział w uroczystościach. Diecezja gliwicka jest częścią metropolii katowickiej.

– Biskup Gerard dal dowody posłuszeństwa Kościołowi, Chrystusowi. Wiedział, że z posłuszeństwa rodzi się pokój – akcentował ks. abp Wiktor Skworc.

Właśnie te słowa towarzyszyły mu przez całą kapłańską drogę: Posłuszeństwo i pokój. Przyjął je jako swoje biskupie zawołanie.

Ks. bp Gerard Kusz spoczął w Dziergowicach w rodzinnej parafii.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl