Chcemy dziękować Bogu za powstanie Radia Maryja i niesamowity rozwój, ale też za wszystkie dzieła, u fundamentu których leżą niewątpliwe talenty i ciężka praca ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka CSsR i tych wszystkich, którzy od początku wspierali go swoją obecnością i pracą – powiedział w homilii podczas Mszy św. w czasie uroczystości 26. rocznicy powstania Radia Maryja ks. bp. Wiesław Mering. Rola, jaką odegrało Radio Maryja i TV Trwam, jest nie do przecenienia – podkreślił biskup diecezji włocławskiej.
Jak mówił Jan Paweł II, gdy miejsce wierzących i świętych zajmują ludzie bez Boga, wówczas prawem stają się: egoizm i nienawiść – wskazał ks. bp Wiesław Mering.
– Można popatrzeć na historię człowieka, jako na dzieje jego buntu przeciw Bogu, dzieje tragicznych ludzkich pomyłek. (…) Ile i co bywa człowiek gotów sprzedać za doraźne korzyści? Stanisław Mackiewicz w różnych swoich książkach przypominał, jak łatwo XVIII w. arystokracja polska sprzedawała ojczyznę: jak się godziła z rozbiorami, jak chętnie podejmowała służbę u carycy, króla czy cesarza. W tych państwach – Austria, Prusy, Rosja – jej status faktycznie się nie zmieniał. Dochody, przywileje, majątki – być może nawet dzięki odpowiednio wczesnym deklaracją – jeszcze zostały powiększone. Jakoś nie cytuje się dzisiaj takiego powiedzenia: „Tam ojczyzna, gdzie jest dobrze, gdzie jest korzyść” – podkreślił w homilii biskup diecezji włocławskiej.
Ojczyzna to – jak określił nasz naród Jan Paweł II jeszcze przed swoją pierwszą podróżą w 1979 r. do Polski – wspólnota wiary, kultury, myśli i serc – dodał.
– „Patriotyzmowi musi towarzyszyć miłość Ojczyzny, umiłowanie jej kultury i historii, specyficznych wartości, które stanowią o miejscu tej ojczyzny w wielkiej rodzinie narodów. To wreszcie umiłowanie rodaków, ludzi mówiących tym samym językiem i odpowiedzialnych za tę samą wspólną sprawę, której na imię Ojczyzna” – przypomniał słowa św. Jana Pawła II ks. bp Wiesław Mering.
Potrzebujemy ludzi sumień, potrzebujemy sumień, które przypomną, nauczą nas, że są wartości, których bez sumienia zrealizować się nie da – zaznaczył hierarcha.
Papież Jan Paweł II codziennie dziękował Bogu za Radio Maryja. My też chcemy dziękować Bogu za jego powstanie i niesamowity rozwój, ale też za wszystkie dzieła, u fundamentu których leżą niewątpliwe talenty i ciężka praca ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka i tych wszystkich, którzy od początku wspierali go swoją obecnością i pracą – wskazał biskup diecezji włocławskiej.
– Dziękujemy Niepokalanej Patronce Radia Maryja, TV Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, dziękujemy za Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, za Instytut „Pamięć i Tożsamość” i za dobro, które te dzieła przynoszą Kościołowi i Polsce. Dziękujemy pokornie Bogu Wszechmogącemu za to, że to radio przypomina nam ciągle nauczanie św. Jana Pawła II. Rosną młode, nowe pokolenia Polaków, które Ojca Świętego z bezpośrednich spotkań nie pamiętają. Dlatego trzeba przypomnienia jego homilii, wystąpień i przemówień. Dziękujemy za codzienne katechezy, które otwierają intelekty i serca słuchaczy na podstawowe wartości, nieodzowne w życiu społecznym. To ich brak sprawia, że nieraz kłamstwo i cynizm zdają się w tym życiu silniejsze od prawdy, dobra i solidności. Dziękujemy za budzenie miłości do Ojczyzny, za trudną sztukę uczenia służby tej Ojczyźnie, za przedstawianie prawdziwej jej historii – wyliczał ks. bp Wiesław Mering.
– Dziękujemy Radiu Maryja za miłość, jakiej uczy nas w stosunku do Europy. Radio Maryja pokazuje nam powody do dumy z europejskiej tradycji, kultury i dziedzictwa. Dziękujemy także za prawdę o naszym „dziś”. To Radio Maryja nieugięcie piętnowało wszystkie kłamstwa związane z tragedią smoleńską i budziło w tym zakresie sumienia Polaków. Dziękujemy za uczenie miłości do Kościoła. Dzisiaj, kiedy mówi się „tak” – Bogu, a „nie” – Kościołowi, za uczenie szacunku do osoby papieża, za otaczanie go modlitwą, aby kierowany Duchem Świętym umacniał, śladem św. Piotra, braci w wierze. Dziękuję za wszystkie informacje dotyczące Kościoła. Rola, jaką odegrało Radio Maryja i TV Trwam, jest nie do przecenienia – dodał ks. Biskup.
W związku z ostatnimi wydarzeniami (atakami na Polskę przez opozycję i unijnych komisarzy po Marszu Niepodległości – przyp. RIRM) biskup diecezji włocławskiej przypomniał słowa Henryka Sienkiewicza.
– „Tylko nikczemne i złośliwe indywidua lub absolutni głupcy mogą porównywać nacjonalizm polski z charakterystycznym nacjonalizmem niemieckim lub czarnosecinnym rosyjskim. Nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami, nie smagał dzieci w szkołach, nie stawiał pomników katom. Zrodził się z bólu, największej tragedii dziejowej. Przelewał krew na rodzimych i na wszystkich innych polach bitew, gdzie tylko chodziło o wolność” – to słowa wielkiego polskiego pisarza, patrioty, którego chciano zupełnie chyba usunąć z procesu kształcenia młodych pokoleń Polaków – podkreślił w homilii ks. bp Mering.
RIRM