Trwa 72-godzinny rozejm w Strefie Gazy

Trwa 72-godzinny rozejm w Strefie Gazy. Obie strony dzięki mediacjom, w które zaangażował się egipski rząd, doszły do porozumienia. 

Izrael oraz strona palestyńska, w tym radykalny Hamas, przystały na egipską propozycję 72-godzinnego zawieszenia broni w Strefie Gazy.  Jednak doświadczenie poprzednich prób zawieszenia broni pokazuje, że teoretyczny rozejm może zostać szybko zachwiany. Izrael spodziewa się naruszenia warunków mediacji i będzie gotowy na odpowiedź.

Równocześnie z ogłoszeniem rozejmu izraelskie siły zbrojne oświadczyły, że zakończyły operację niszczenia przygranicznych tuneli w Strefie Gazy. – Był to główny cel prowadzonej od 17 lipca ofensywy lądowej.

TymczasemOrganizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła izraelską armię o ostrzeliwanie i zabijanie pod koniec lipca palestyńskich cywilów, którzy uciekali przed bombardowaniem na południu Strefy Gazy. Według organizacji była to zbrodnia wojenna.

O zbrodniach wojennych dokonywanych przez Izrael mówił po spotkaniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki. Bilans ofiar jest tragiczny – Palestyńskie władze informują, od 8 lipca zginęło ponad 1800 Palestyńczyków, w większości cywilów. Ponad jedna czwarta spośród 1,8 mln mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy oraz trzej cywile.

 

 

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl