PAP/Andrzej Grygiel

Śląsk w najgorszej sytuacji w kontekście walki z koronawirusem

W najbliższych dniach czeka nas trzeci etap odmrażania gospodarki. Do wznowienia działalności szykują się restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Tymczasem Polska wciąż walczy z epidemią. Najnowsze dane pokazują, że najgorsza sytuacja dotyczy Śląska.

Śląsk wciąż walczy z koronawirusem. We wtorek odnotowano tam blisko 500 nowych przypadków. Śląskie kopalnie stały się ogromnymi ogniskami choroby. Zarażeni są górnicy i ich rodziny. Mimo trudnego czasu sytuacja jednak powoli  się stabilizuje. Wszystko dzięki szybkiej reakcji resortu zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – zaznaczył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– Obecnie sytuacja jest już pod kontrolą. Mamy kilkanaście tysięcy osób wymazanych, 600 z nich miało wynik pozytywny, co daje około 5 procent. Czyli istotnie mniej niż w tych pierwszych rzutach, kiedy mieliśmy obawy, że tutaj możemy mieć do czynienia nawet z kilkunastoma procentami przypadków pozytywnych. Dlatego widzimy, że ta sytuacja jest już coraz bliżej pozytywnego zakończenia – poinformował Janusz Cieszyński.

Oprócz górników testowani są także członkowie ich rodzin.

– Ta akcja będzie kontynuowana pewnie do końca tego tygodnia. O jej wynikach będziemy informować Państwa na bieżąco – podkreślił wiceminister zdrowia.

Przez koronawirusa cztery kopalnie węgla kamiennego:  Jankowice,  Murcki-Staszic, Pniówek i Bobrek wstrzymały wydobycie. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który przebywał z wizytą w Katowicach poinformował, że do końca czerwca kierowany przez niego resort zaprezentuje program dla górnictwa służący poprawie sytuacji ekonomicznej tego sektora, wraz z rozwiązaniami organizacyjnymi i legislacyjnymi.

Wciąż trudna sytuacja panuje w Domach Pomocy Społecznej i domach zakonnych. We wtorek zmarła kolejna, trzecia już siostra, z klasztoru sióstr szarytek w Chełmnie.

– „Polecajmy Bogu dusze trzech zmarłych sióstr z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie, które były chore na COVID-19. Módlmy się także za wszystkich zmarłych, ich rodziny i chorych oraz o ustanie epidemii” – napisała na Twitterze Konferencja Episkopatu Polski.

W najbliższych dniach czeka nas trzeci etap luzowania obostrzeń. Otwarte są już hotele. Pan Ryszard Drob, który jest właścicielem hotelu w Urszulinie, wskazał, że dopiero zniesienie kolejnych obostrzeń może przyciągnąć klientów.

– Na ten moment nie zwolniliśmy żadnego pracownika. Czekamy na zwolnienie tych restrykcji i czekamy na otwarcie restauracji, która by napędziła ten nasz obrót – podkreślił Ryszard Drob.  

Prawdopodobnie od poniedziałku 18 maja działalność wznowią salony kosmetyczne i fryzjerskie – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szczegóły mamy poznać w środę.

– To mogę zdradzić, że tutaj akurat fryzjerzy, kosmetyczki, ten obszar usług – jest prawdopodobieństwo duże, że będzie to od najbliższego poniedziałku – zaznaczył szef resortu zdrowia.  

Otwarte mają być także restauracje. Najpierw te na wolnym powietrzu.

– Gastronomia w sposób bezpieczny, czyli na wolnym powietrzu, czyli w pewnym ograniczeniu dystansu tutaj możemy do tego powoli wracać – poinformował Łukasz Szumowski.

Tymczasem, jak zauważa brytyjski „Bloomberg”, Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej. W  tym roku polskie PKB skurczy się o 4,3 procent.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl