PAP/Rafał Guz

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy covidowej. Posłowie przyjęli estoński CIT i ustanowili niedzielę 6 grudnia niedzielą handlową

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy covidowej, która przewiduje dodatki za pracę z chorymi na koronawirusa. Posłowie przyjęli także estoński CIT, ale nie wyłączyli z podatku spółek komandytowych.

Nie będzie premii dla wszystkich zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa.

– Prawo i Sprawiedliwość zabrało dodatki, które należą się lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, technikom RTG, pracownikom sterylizacji, salowym, pracownikom kuchni i pracownikom technicznym pracujących w szpitalach – powiedział Jan Szopiński, poseł Lewicy.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który chciał, by dodatek do wynagrodzenia otrzymali wszyscy pracownicy służby zdrowia, a nie tylko ci, którzy zostali do tego oddelegowani przez wojewodę.

To czarny dzień dla służby zdrowia – podkreślał poseł Lewicy Jan Szopiński.

– Jest takie polskie przysłowie: „Kto daje i odbiera …” i to przysłowie dedykuję posłom Prawa i Sprawiedliwości – mówił Jan Szopiński.

Wcześniej partia rządząca przegłosowała ustawę o dodatku dla wszystkich pracowników szpitali, ale zrobiła to przez pomyłkę.

– Do dzisiaj ta ustawa nie została opublikowana – wskazał Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W sobotę Sejm przyjął ustawę wprowadzającą tak zwany estoński CIT. To rozwiązanie, które może pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu. Sejm nie poparł natomiast poprawek Senatu, które miały wyłączyć spółki komandytowe z płacenia podatku CIT.

W piątek posłowie ustanowili niedzielę 6 grudnia niedzielą handlową. [czytaj więcej]

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1332680632938487810

– Nie można kosztem pracownika handlu robić dzisiaj biznesu – podkreślił Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Sprzedawcy to jedne z najbardziej narażonych osób na zakażenie koronawirusem. Są przemęczeni, bo z powodu restrykcji, godziny otwarcia wielu sklepów zostały wydłużone.

– Dzisiejsza nocna decyzja pokazała, że tak naprawdę pracownicy handlu to jest tania siła robocza, a w czasie COVID-u są mięsem armatnim – zaznaczył Alfred Bujara.

Senat odesłał do Sejmu szóstą tarczę antykryzysową, a wraz z nią ponad 450 poprawek. Parlamentarzyści zajmą się nowelizacją prawdopodobnie w piątek. Wtedy też Sejm ostatecznie przyjmie ustawę zezwalającą na handel 6 grudnia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl