Rząd przyjął projekty zmian ustaw dot. gazu łupkowego

Zmiany w prawie mają przyspieszyć proces wydobycia gazu, który według premiera Donalda Tuska będzie poważnym źródłem energii w Polsce. Zachętą rządu dla inwestorów i wydobywców gazu ma być zwolnienie z podatku do 2020 roku. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wzywa natomiast rząd do szybkiego ukończenia gazoportu w Świnoujściu, który zagwarantuje Polsce dostawy skroplonego gazu ziemnego.

Zgodnie z zapowiedziami premiera wydobycie gazu łupkowego nie będzie opodatkowane do 2020 roku, później daniny na rzecz państwa nie powinny przekroczyć 40% dochodów z wydobycia. Takie rozwiązanie ma zachęcić inwestorów do poszukiwania i wydobycia gazu w Polsce. Dodatkowym ułatwieniem ma być uproszczenie procedur.

Dotychczasowe trzy koncesje na poszukiwanie, wydobycie i sprzedaż gazu ma zastąpić jedna koncesja. Pozwolenia mają trafiać tylko do pewnych inwestorów, gwarantujących bezpieczeństwo interesów państwa polskiego. Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego oraz ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym trafi do laski marszałkowskiej w ciągu dwóch tygodni. Decyzja o przyspieszeniu prac nad prawem dotyczącym gazu łupkowego jest reakcją na kryzys na Ukrainie oraz realność zakręcenia kurka z rosyjskim gazem. Jednym z elementów dywersyfikacji dostaw paliw w Polsce jest budowa gazoportu w Świnoujściu zapoczątkowana przez rząd Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku. Premier Donald Tusk zapowiada, że będzie on gotowy do prób technicznych na początku 2015 roku.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreśla, że budowa musi zakończyć się jak najszybciej, ponieważ jest strategiczna dla interesu i bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ocenie byłego premiera to obecny rząd jest odpowiedzialny za opóźnienia w budowie i realizację projektu w niewłaściwy sposób. Kaczyński wezwał rządzących do przyspieszenia realizacji projektu.

Przesuwano terminy, zmieniano dyrektorów, dochodziło do upadku przedsiębiorstw, były nawet groźby strajków. Krótko mówiąc, inwestycja strategiczna dla Polski była prowadzona w sposób wysoce nieudolny. (…) Nie była traktowana, tak jak być powinna. Wydaje się, że ten naiwny – to bardzo łagodne określenie – obraz świata, który przez cały czas towarzyszył różnego rodzaju decyzjom trwał właśnie z wymiaru bezpieczeństwa kraju różnie rozumianego – zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.

Terminal LNG w Świnoujściu będzie w stanie przyjąć rocznie do 5 mld m3 gazu ziemnego. W przyszłości jego wydajność wzrośnie nawet do 7,5 mld. m3. Jest to pierwszy tego typu projekt w tej części Europy, który może zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl