Autorstwa Psylexic z angielskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2520233

Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską

Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską, należącą do jednych z ważniejszych ostoi tego gatunku w naszym kraju. Rybołów ma tu nawet swoją specjalną, przygotowaną przez służby ochrony przyrody, strategię ochrony – poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Rybołowy przylatują do Polski, pokonując często dystans ponad 5000 km, z zimowisk położonych w zachodniej Afryce. Pierwsze ptaki są obserwowane w naszym kraju pod koniec marca, natomiast kumulacja powrotów przypada na okres do połowy kwietnia.

„Z pierwszych obserwacji wiemy, że pierwsze rybołowy już wróciły do swoich rewirów w Puszczy Barlineckiej, lasach lubniewickich czy na południu naszego regionu” – powiedział Michał Bielewicz, który od lat zajmuje się badaniami i ochroną tego gatunku.

Rybołowy to okazałe drapieżniki, które gniazda zawsze budują na wyeksponowanych i górujących nad otoczeniem drzewach lub słupach energetycznych, a przy tym ich nie ukrywają, np. w koronach drzew, tak jak to robią inne drapieżniki. Raz wybrane miejsce do założenia gniazda, wykorzystywane jest nawet przez kilkanaście lat.

To jedyny gatunek ptaka drapieżnego występujący w woj. lubuskim, dla którego RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim opracował i realizuje od 12 lat regionalną strategię ochrony populacji przy współpracy z lubuskimi energetykami, leśnikami oraz ornitologami skupionymi w ramach Komitetu Ochrony Orłów.

„Strategia obejmuje coroczny monitoring wszystkich stanowisk lęgowych i czynną ochronę gatunku i jego siedlisk. Ochrona czynna polega m.in. na budowie sztucznych gniazd na drzewach i słupach energetycznych w miejscach potencjalnego występowania rybołowa, ochronę żerowisk i terenów lęgowych oraz prowadzenie kampanii edukacyjnej wśród leśników, myśliwych oraz właścicieli stawów rybnych” – wyjaśnił Michał Bielewicz.

Z danych gorzowskiego RDOŚ wynika, że w ubiegłym roku na obszarze woj. lubuskiego rybołowy występowały w 11 rewirach gniazdowych i odchowały łącznie 20 młodych – to najlepszy wynik od początku monitorowania ich liczebności w regionie.

„Jednocześnie ten wynik oznacza, że w naszym regionie gniazduje około 30 proc. populacji krajowej. Warto przypomnieć, że w całej Polsce gniazduje zaledwie 30-40 par tych drapieżników, co czyni go jednym z najrzadszych krajowych gatunków ptaków” – dodał Michał Bielewicz.

Rybołowy osiągają masę do 2 kilogramów przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Mają ciemno brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu oraz na piersi wokół szyi. Jego głównym pożywieniem są ryby. Ptaki te podlegają ścisłej ochronie na mocy prawa krajowego i europejskiego.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu leśników i ornitologów są uruchamiane specjalne transmisje online z kilku gniazd rybołowów naszym kraju, które oprócz dostarczania istotnych informacji badawczych, wszystkim miłośnikom przyrody dają możliwość podglądania ptaków w najważniejszym okresie ich życia, czyli lęgów.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl