fot. https://twitter.com/KGPSP

PSP: W weekend prawie 2,3 tys. interwencji; w pożarach zginęły cztery osoby, 12 zostało rannych

Podczas weekendu strażacy w całej Polsce interweniowali prawie 2,3 tys. razy, w tym przy 345 pożarach, w których zginęły cztery osoby a 12 zostało rannych – poinformował bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Z danych przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że podczas weekendu strażacy interweniowali 2287 razy, w tym przy 345 pożarach. 164 pożary miały miejsce w budynkach mieszkalnych. W wyniku pożarów w weekend zginęły cztery osoby, a 12 zostało rannych.

Jak poinformował bryg. Karol Kierzkowski, do śmiertelnego pożaru doszło w sobotę m.in. w Pabianicach (łódzkie), gdzie w budynku drewnianym doszło do wybuchu butli z gazem. W wyniku tego zdarzenia zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Na miejscu pracowało 60 strażaków, w tym dwóch przewodników z psami.

W sobotę do śmiertelnego pożaru doszło również w Legnicy (dolnośląskie), gdzie zginęła jedna osoba, oraz w Świerczewie (zachodniopomorskie). W pożarze budynku jednorodzinnego także jedna osoba zmarła. Z kolei w niedzielę w Biesiadkach na Lubelszczyźnie w pożarze przyczepy campingowej zginęła jedna osoba.

„Ponadto w weekend strażacy interweniowali przy 31 zdarzeniach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych” – podał bryg. Karol Kierzkowski.

Dodał, że 18 osób uległo podtruciu.

Strażak wskazał, że w sobotę oraz niedzielę strażacy interweniowali 262 razy w związku z opadami śniegu.

„Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. łódzkim (113), woj. opolskim (80) oraz woj. śląskim (42). Dodatkowo 109 interwencji dotyczyło usuwania skutków silnego wiatru” – zaznaczył bryg. Karol Kierzkowski.

Przekazał także, że w weekend na drogach strażacy odnotowali 329 wypadków, w których pięć osób zginęło, a 190 zostało rannych.

„Ponadto, strażacy interweniowali 53 razy przy zdarzeniach chemiczno-ekologicznych” – podkreślił.

„Najwięcej zdarzeń w weekend ogółem odnotowano w woj. śląskim (290), woj. mazowieckim (277), woj. łódzkim (272) oraz w woj. dolnośląskim (187)” – dodał bryg. Karol Kierzkowski.

PAP

drukuj