fot. flickr.com

Przyszła perspektywa finansowa Unii Europejskiej

W Warszawie trwa międzynarodowa konferencji poświęcona przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dla Polski jednym z najważniejszych priorytetów jest utrzymanie polityki spójności w jak najlepszej formie.

W ubiegłym roku Komisja Europejska przedstawiła propozycje budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. Budzą one duże kontrowersje – podkreśla minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Są takimi propozycjami, które ściśle odpowiadają na potrzeby polityczne UE, natomiast w znacznie mniejszym stopniu odpowiadają na długoterminowe potrzeby rozwojowe UE, a szczególnie na potrzeby regionów, na potrzeby naszych społeczeństw – akcentuje minister.

Dla Polski ważne jest utrzymanie polityki spójności w jak najlepszym kształcie. Jej głównym celem jest wspieranie działań prowadzących do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Polska jest dużym beneficjentem polityki spójności.

– Pomimo tego, że Polska bardzo dobrze się rozwija, czyli następuje ten proces konwergencji Polski, naszych regionów z Unią Europejską, nadal te dysproporcje pomiędzy różnymi regionami są bardzo duże – wskazuje Jerzy Kwieciński.

W Brukseli pojawiły się pomysły, aby uzależnić dostęp do unijnych środków od praworządności. Polska mocno się temu sprzeciwia. Trudno będzie jednak wprowadzić takie rozwiązanie.

– Przypomnę, że nie udało się wypracować żadnych obiektywnych parametrów, które można by wykorzystać do oceny stopnia praworządności – mówi minister inwestycji i rozwoju.

Zagrożeniem dla Polski może być także skrócenie dodatkowego czasu na wykorzystanie i rozliczenie środków unijnych z danej perspektywy z trzech do dwóch lat. Warszawa z zadowoleniem przyjmuje jednak zapowiedzi wprowadzenia elastycznych rozwiązań pozwalających na przesuwanie środków między politykami i konkretnymi programami. Polsce udało się też wywalczyć zapewnienie finansowania dla inwestycji związanych z trasą Via Carpatia oraz Centralnym Portem Komunikacyjnym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl