(fot.PAP/EPA)

Prokuratura Europejska zweryfikuje nadużycia finansowe?

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami godzącymi w budżet UE.

KE szacuje, że nadużycia finansowe kosztują budżet Unii około pół miliarda euro rocznie. Obecnie tylko nieco ponad 40 proc. takich spraw kończy się wyrokami. Nowa instytucja ma ruszyć już w 2015 roku, jednak już wiadomo, że nie wszystkie kraje Unii chcą uczestniczyć we współpracy w ramach planowanej instytucji.

Poseł Krzysztof Szczerski z sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej nie ukrywa, że sceptycznie odbiera pomysł Komisji Europejskiej.

– Jest tak, że istniała możliwość zapisania w traktacie instytucji, która miałaby wspomagać kraje UE w ściganiu przestępstw dotyczących wypłacania środków finansowych, czy budżetowych UE. Traktat taką możliwość przewidywał. Obawiam się, i to jest mój pierwszy zarzut, że tworzona jest instytucja samodzielna, niewspomagająca państwa członkowskie. Po drugie, instytucja o uprawnienia de facto quasi-śledczych, czego traktat nie przewiduje. Po trzecie z natury rzeczy tego typu instytucje mają zawsze tendencję, żeby swoją władzę rozszerzać – zaznacza pos. Krzysztof Szczerski.  

Poseł PiS dodał, że należy wstrzymać się decyzją o przystąpieniu do tej instytucji,  do czasu kiedy wszystkie zasady będą jasne.

– Uważam, że przystępowanie do takiej instytucji musiałoby rzeczywiście być poprzedzone jakimiś analizami, które wyraźnie pokazałyby korzyści dla Polski. Trzeba zrobić wszystko, że gdyby taka instytucja miałaby być instytucją powszechną, czyli dla wszystkich obowiązkową, by była to instytucja o jak najmniejszych uprawnieniach. Takich, które de facto wspomagają polskie organy władzy i zachowuje się tym samym niezależność polskiej prokuratury, samodzielność i suwerenność polskiego państwa. Nie, by była to instytucja samodzielna, która działać będzie obok organów ścigania polskiego państwa. Mamy wtedy podwójny charakter śledztw w Polsce, a to jest niezgodne z naszym interesem państwowym i narusza wyraźnie suwerenność – kończy poseł Krzysztof Szczerski.

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj