fot. Mateusz Morawiecki/facebook

Premier: Komitet Obrony Robotników był dla rodzącej się „Solidarności” duchowym źródłem

Komitet Obrony Robotników był dla rodzącej się w 1980 roku „Solidarności” duchowym źródłem – napisał w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że ci, którzy zakładali KOR uważali, że „niesienie pomocy potrzebującym i represjonowanym to podstawowy obowiązek chrześcijanina”.

23 września 1976 r. powstał Komitet Obrony Robotników – jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla NSZZ „Solidarność”, pierwszego za „żelazną kurtyną” niezależnego związku zawodowego. KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

„Niesienie pomocy potrzebującym i represjonowanym to podstawowy obowiązek chrześcijanina. Tak pojmowali tę ideę Ci, dzięki którym powstał we wrześniu 1976 roku Komitet Obrony Robotników: Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Wojciech Onyszkiewicz” – wskazał we wpisie na Facebooku premier.


Przypomniał, że „pomocy w każdej postaci, obrony prawnej, materialnej czy zwykłej rozmowy, oczekiwali robotnicy, którzy w czerwcu 1976 roku, najpierw w Radomiu i Ursusie, a potem w innych miastach w Polsce, dali odpór komunistycznej władzy”.

„Dodajmy od razu – był to odpór skuteczny, chociaż z dramatycznymi konsekwencjami dla jego uczestników. Ludzie ci trafiali do więzień, tracili pracę, rodziny były narażone na szykany esbecji. I wtedy pojawiła się idea niesienia pomocy, która stanowiła namiastkę solidaryzmu, a więc tego zjawiska, które w szerszej skali wystąpiło w 1980 roku” – podkreślił szef rządu.

Ocenił, że „Komitet Obrony Robotników był dla rodzącej się w 1980 roku «Solidarności» duchowym źródłem”.

Do wpisu premiera dołączone było zdjęcie ze zbiorów Ośrodka KARTA zatytułowane „Głodówka członków i współpracowników KOR w kościele św. Marcina w Warszawie, w proteście przeciwko przetrzymywaniu w areszcie 5 robotników z Radomia i Ursusa oraz członków i sympatyków KOR, 24-30 maja 1977, Warszawa”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl