PAP/Tomasz Gzell

W kwietniu polscy emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o trzynastej emeryturze. Świadczenie trafi do emerytów i rencistów już w kwietniu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o trzynastej emeryturze. Dotychczas wielu emerytów musiało liczyć na samych siebie lub najbliższych.

– Wychowałam już sześcioro dzieci i nie było nic. Do lasu żeśmy chodzili po „500 plus”. Zbieraliśmy borówki – mówiła pani Teresa Bociek.

– Żyliśmy bardzo skromnie, ale że mamy córkę, to jakieś większe zakupy, czy wykupienie leków, bo chorujemy, to mamy pomoc od dzieci – dodała Urszula Jagielska.

Teraz emeryci będą mieć pomoc także od państwa. Już w kwietniu dostaną dodatkowe świadczenie emerytalne w wysokości 1200 złotych brutto.

– Sytuacja gospodarcza wygląda dobrze, w związku z powyższym w tym roku, po moich konsultacjach z panem premierem, podjęto decyzję, że trzynasta emerytura zostanie wprowadzona na stałe, że będzie ona wypłacana w każdym kolejnym roku – oznajmił prezydent Andrzej Duda.

Dla Konfederacji to propagandowe rozdawnictwo, dla Lewicy – ochłapy.

 – To są dwie bułki dziennie. To są trzy złote, to wcale nie ułatwia losu. […] To są ochłapy, które są rzucane emerytom – stwierdził Robert Biedroń.

Dla prezydenta Andrzeja Dudy to jednak realna pomoc.

– Dla mnie jest bardzo ważne to, najważniejsze, aby moim rodakom podnosił się poziom życia. To było moje najważniejsze pragnienie, kiedy ubiegałem się o urząd prezydenta Rzeczpospolitej i kiedy zostałem przez Państwa wybrany – podkreślił prezydent RP.

Każdy z emerytów wyda dodatkowe środki na dowolny cel.

– Leczymy się z mężem, dużo wydajemy na leki, więc będziemy mogli sobie pozwolić jeszcze na jakiś wyjazd – mówiła emerytka Maria Smolarek.

We wtorek rząd przyjął ponadto projekt czternastej emerytury. Zgodnie z planem, kolejne dodatkowe świadczenie trafi do seniorów w przyszłym roku – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– To ta nasza międzypokoleniowa więź i ta czternasta emerytura w przyszłym roku, w roku 2021, w końcówce roku, będzie wypłacana – zaakcentowała szefowa resortu rodziny.

Pytanie, czy budżet wytrzyma kolejny program socjalny.

– Odpowiedzialność leży w rękach rządu, ponieważ to rząd, politycy i eksperci, którzy budżet obsługują, najlepiej wiedzą, ile tych pieniędzy w budżecie jest, z czego to świadczenie zostanie sfinansowane – powiedział dr Bartosz Michalski, ekonomista.

Środki na dodatkowe emerytury będą pochodzić z Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa. Z kwoty nie będą dokonywane potrącenia, środki nie będą także wliczać się do dochodu.

– Te pieniądze w zamyśle rządzących już są i są zarezerwowane na trzynastą emeryturę. Nie powinniśmy tego odczuć, to znaczy prawdopodobnie obliczone jest to tak, że nie będzie trzeba ponosić, ustanawiać nowych podatków lub nowych opłat, aby te pieniądze zapewnić – akcentował ekonomista Conrad Gadomski.

Czternastą emeryturę dostaną emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2900 złotych.

TV Trwam News

drukuj