fot. flickr.com

Opozycja straszy Polaków polexitem

Nikt nie dąży do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej – zapewniają politycy Zjednoczonej Prawicy. Odpowiadają w ten sposób na sugestie opozycji, która straszy Polaków, że rząd przez swoje twarde stanowisko negocjacyjne chce doprowadzić do polexitu.

Platforma Obywatelska ruszyła w objazd po kraju, aby przekonywać Polaków, że weto unijnego budżetu zapowiedziane przez Polskę i Węgry doprowadzi samorządy i firmy – korzystające z unijnych środków – do finansowej katastrofy.

– Model, który proponują Mateusz Morawiecki z Jarosławem Kaczyńskim, to nie jest model budowy wspólnoty europejskiej. To jest model Polski pod auspicjami Wschodu. To jest wspólny plan Jarosława Kaczyńskiego i pana Putina, żeby wrócić do tego, co było – ocenił Marek Sowa, poseł Platformy Obywatelskiej.

Opozycja próbuje straszyć Polaków, że twarde stanowisko rządu doprowadzi ostatecznie do polexitu. Ludowcy twierdzą, że aby temu zapobiec, konieczne jest wpisanie do konstytucji członkostwa Polski w UE.

– RP jest członkiem Unii Europejskiej, która szanuje tożsamość narodową państw członkowskich,  realizuję zasadę pomocniczości, demokratycznego państwa prawnego, równości obywateli i poszanowania godności. Jest to krótka i prosta zmiana pod względem treści, ale ta treść niesie ze sobą pewną wartość i kierunek proeuropejski – powiedział Władysław Kosiniak–Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Próby powiązania wypłaty unijnych środków z praworządnością to efekt działań liberalno-lewicowej opozycji, która od lat realizuje scenariusz ulica i zagranica – przypomina minister Michał Wójcik.

– To rozzuchwalenie polityków zachodniej części Europy wynika z konkretnej rzeczy. Mianowicie z postawy opozycji. Opozycja wpisuje się absolutnie w te narracje, która jest wymierzona w Polaków i w Polskę – ocenił Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Opozycja chce wzbudzić strach wśród Polaków, którzy są za obecnością Polski w Unii Europejskiej. Niepokoje obywateli chce wykorzystać do swoich politycznych celów – podkreśla politolog Marcin Drewa.

– Teraz straszenie, że pieniędzy nie będzie w ogóle albo będzie to katastrofa dla samorządów, uważam za nieuczciwe – wskazał Marcin Drewa, politolog.

Polacy dobrze oceniają Unię Europejską, ale działania Brukseli wykraczające poza traktaty mogą to zmienić.

– Jest bardzo duże zaufanie do Unii Europejskiej, ale to zaufanie będzie coraz mniejsze, jeżeli będą przygotowywane tego typu propozycje, jak chociażby mechanizm łączący praworządność ze środkami unijnymi – powiedział Michał Wójcik.

Walczymy o suwerenność Polski w Unii Europejskiej, a nie o wyjście ze Wspólnoty – podkreśla wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel. Sęk.

– Nie planujemy wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Mówienie o polexicie jest politicalfiction i jest szkodliwe z punktu widzenia Polski – wyjaśnił  Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Liderzy Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie zapewniali, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej. Potwierdzają to także strategiczne dokumenty przygotowywane przez Prawo i Sprawiedliwość dotyczące kolejnych dziesięcioleci. W projekcie dokumentu „Sprawne i nowoczesne państwo 2030”, który ujawniły media, rząd chce mocno osadzić Polskę w Unii, a także wpisać krajową politykę w strategię wspólnoty.

TV Trwam News

drukuj