Polacy, nie możemy milczeć!

Wobec prześladowań chrześcijan

Dramat indyjskich wyznawców Chrystusa trwa. Konferencja Katolickich Biskupów Indii opublikowała raport dotyczący sytuacji chrześcijan w Indiach, ze szczególnym uwzględnieniem stanu Orisa, gdzie doszło do najbardziej krwawych prześladowań. Z dnia na dzień coraz bardziej tragiczna jest sytuacja dziesiątków tysięcy koczujących w lasach i obozowiskach uchodźców, którzy boją się powrócić do swych wsi i miast. Komisja ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski zainicjowała akcję wysyłania apelu do Ambasady Indii w Warszawie, aby władze tego kraju położyły wreszcie kres prześladowaniom. Jutro w południe ma się odbyć pikieta przed Ambasadą Indii w Warszawie w obronie chrześcijan.

„Szanowny Panie Ambasadorze! Jestem wstrząśnięty falą okrutnych prześladowań chrześcijan w Indiach: mordowaniem księży i wiernych, bandyckimi napadami na rodziny, gwałceniem sióstr zakonnych, niszczeniem kościołów, instytucji kościelnych i domów. W imię solidarności z prześladowanymi protestuję przeciwko łamaniu podstawowych praw człowieka: prawa do życia i wolności religijnej. Domagam się podjęcia stanowczych działań Pańskiego Rządu, kładących kres nienawiści i prześladowaniom. Modlę się w tej intencji! Z nadzieją na pokój w Indiach i z wyrazami szacunku!”. Taki apel 16 listopada zostanie załączony m.in. do „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”. Czytelnicy tych katolickich tygodników będą się mogli się pod nim podpisać i wysłać do Ambasady Indii w Warszawie. Akcję zainicjowała Komisja ds. misji Konferencji Episkopatu Polski. Jej przewodniczący ks. bp Wiktor Skworc w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że Polska, jako kraj „Solidarności” ma szczególny obowiązek bycia solidarnymi z prześladowanymi chrześcijanami. – Niestety, cywilizowany świat, szczycący się osiągnięciami techniki i technologii, stał się nieczuły na człowieka; nie reaguje na ludzkie, coraz powszechniejsze dramaty. Dlatego musimy wołać do świata, do rządów, instytucji międzynarodowych, aby broniły praw każdego człowieka – jeśli zamilkniemy, prześladowania nie ustaną – stwierdza.

Protesty wysyłane przez czytelników kilku katolickich tygodników dołączą do tych wysyłanych już od kilku tygodni przez czytelników „Naszego Dziennika” nie tylko do Ambasady Indii w Warszawie, ale też do władz polskich i komisji Unii Europejskiej z apelem o reakcję na prześladowania chrześcijan.

Opublikowany przez Konferencję Katolickich Biskupów Indii raport mówi o 40 męczennikach. Liczba zamordowanych tak naprawdę jest dziś jeszcze trudna do oszacowania, gdyż nie są znane szczegóły wielu wydarzeń. Niektóre źródła podają, że zabitych zostało 120, a nawet 500 osób. Należy się spodziewać, iż ofiar będzie stale przybywać, ponieważ wciąż umierają kolejni pobici.

Bandy hinduskich radykałów w stanie Orisa zdewastowały ok. 100 kościołów i instytucji kościelnych oraz 4 tys. domów należących do chrześcijan. Fala przemocy, jakkolwiek silna w tym jednym stanie, przetoczyła się również przez pozostałe części kraju wobec biernej postawy policji i za milczącą aprobatą jego władz.

Wprawdzie obecnie sytuacja w Indiach uspokoiła się nieco, ale chrześcijanie nadal obawiają się powrotu do domów – boją się, że będą zmuszeni podjąć decyzję: albo zmienić wyznanie, albo w męczarniach umrzeć za wiarę. Rząd zapewnił bezpieczeństwo w miastach, tymczasem sprawa prześladowań chrześcijan dotyczy przede wszystkim wsi.

Zgromadzonym w leśnych obozach chrześcijanom zagraża głód. Wprawdzie Caritas nie ustaje w wysiłkach, aby dostarczyć im niezbędnej pomocy, rząd Indii nie daje jednak jej pracownikom gwarancji bezpieczeństwa.


Sławomir Jagodziński

Anna Wiejak
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl