radio.bialystok.pl

Podlaskie: litewskie święto chleba, mleka i miodu w gminie Puńsk

Pokaz pieczenia tradycyjnego wiejskiego chleba można było zobaczyć w niedzielę podczas obchodów litewskiego święta chleba, mleka i miodu w gminie Puńsk (Podlaskie). Chętni mogli też spróbować litewskich przysmaków.

Gmina Puńsk w większości zamieszkana jest przez mniejszość litewską, jednak podczas święta było wielu turystów ciekawych litewskiej tradycji. Jej przedstawiciele przygotowali różne specjały, m.in. wiejskie chleby, przetwory mleczne, sękacze, wędliny, miody i kartacze.

Główną atrakcją było tradycyjne wypiekanie chleba przez jedną z mieszkanek gminy, Jolantę Suszczewicz, pochodzącą ze wsi Wojtokiemie w gminie Puńsk.

„Najlepszy chleb jest pieczony w specjalnie przygotowanych do tego piecach na drzewie brzozowym. Na spodzie kładziemy tatarak lub suszone liście kapusty i wtedy chleb ma niespotykany zapach” – powiedziała. Jej zaczyn ma już kilkanaście lat.

W litewskiej tradycji święto chleba, mleka i miodu związane jest z obchodami święta Matki Boskiej Zielnej. Zaraz po żniwach, z pierwszych plonów wypieka się pierwszy chleb, na którym – według starych wierzeń – należy zaznaczyć palcem znak krzyża. W tradycji litewskiej pieczenie chleba było rzeczą świętą. Mleko i pochodzące z niego przetwory były uzupełnieniem diety na wsi, a miód był w domu słodkim dodatkiem.

Święto zorganizowano w ramach „Dni Puńska – Zielna 2019”, które rozpoczęły się w czwartek i kończą w niedzielę. Na pogranicze polsko-litewskie zjechali producenci lokalnych przysmaków. W centrum Puńska został zorganizowany kiermasz ludowy. Chętni mogli pojeździć bryczką i zwiedzić osadę jaćwiesko-pruską w Oszkiniach lub skansen w Puńsku.

Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej – najwięcej, ok. 80 proc. całej społeczności – w gminie Puńsk.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl