fot. flickr.com

Podkarpackie: w Markowej odbędą się dożynki wojewódzkie

Około 100 delegacji z wieńcami z całego Podkarpacia weźmie dzisiaj udział w dożynkach wojewódzkich, które odbędą się w Markowej niedaleko Łańcuta. Na uroczystości obecny ma być m.in. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Będą to 19. dożynki województwa podkarpackiego połączone z 36. dożynkami Archidiecezji Przemyskiej.

Jak powiedział PAP wójt gminy Markowa Mirosław Mac, współorganizator wydarzenia, w dożynkach udział weźmie ok. 100 delegacji, które reprezentować będą samorządy i parafie z całego regionu.

„Organizacja dożynek to dla naszej gminy ogromne wyróżnienie. To przede wszystkim docenienie miejscowych rolników, którzy z poświeceniem kultywują tradycję przodków, bo gmina znana była, i wciąż jest, przede wszystkim z rolnictwa” – dodał.

Mirosław Mac przypomniał, że to w Markowej działał Józef Ulma, który był znanym w okolicy utalentowanym sadownikiem, hodował też pszczoły i jedwabniki. Był zarazem społecznikiem, bibliotekarzem i działaczem katolickim.

W tej wsi znajduje się również Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. To w Markowej 24 marca 1944 r., ok. godz. 5 rano, niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich: 44-letniego Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego 32-letnią żonę Wiktorię. Zamordowawszy rodziców, Niemcy zabili szóstkę dzieci Ulmów. Stasia, najstarsza z rodzeństwa, miała osiem lat, najmłodsze dziecko – półtora roku.

Do postaci Józefa Ulmy nawiązał również marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, który powiedział PAP, że gdyby nie wojna, odegrałby on znaczącą rolę w rozwoju podkarpackiej wsi. Zaznaczył, że dożynki to nie tylko tradycja, ale również element naszej kultury.

„Na Podkarpaciu spuściznę przodków traktujemy jak skrzynię z najcenniejszymi, rodzinnymi klejnotami, po które sięgamy, aby z ich udziałem budować naszą tożsamość, z szacunkiem i pietyzmem pielęgnując obyczaje ojców” – dodał Władysław Ortyl. Podkreślił, że dla mieszkańców Podkarpacia dożynki są nieodłącznym elementem miłości do Ojczyzny i poczucia dumy z bycia Polakami.

Patronat medialny nad dożynkami objęła Polska Agencja Prasowa.

PAP/RIRM

drukuj