fot. prezydent.pl

W Pałacu Prezydenckim podsumowano Rok Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

W Pałacu Prezydenckim podsumowano Rok Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. W ubiegłym roku pracownicy Kancelarii Prezydenta odwiedzili naszych rodaków na Ukrainie, w Rumunii, Mołdawii i Kazachstanie. Trafiło do nich ponad 8 ton żywności. Przekazano m.in. sprzęt AGD, materiały opatrunkowe, chemie gospodarczą oraz zabawki dla najmłodszych.

Projekt zainaugurowała grupa Polaków mieszkających w USA, którzy zaczęli pomagać swoim rodakom mieszkającym we Lwowie, a następnie wystąpili do Kancelarii Prezydenta o pomoc instytucjonalną.

– To jest coś, co ma w sobie taką niezwykłą moc, zwłaszcza w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. To bardzo mocno chciałbym zaakcentować – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że chciałby, aby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Polacy przeżywali razem na całym świecie. Andrzej Duda wyjaśnił też, że wsparcie materialne, które jest przekazywane w ramach akcji, nie jest najważniejsze.

– Dla mnie to jest przede wszystkim wsparcie polegające na tym, że jesteśmy razem, Bo to jest – z mojego punktu widzenia element najistotniejszy – mówił Andrzej Duda.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta zorganizowali w ubiegłym roku sześć akcji pomocowych – zaznaczył minister Adam Kwiatkowski.

– Trzy z nich były skierowane do naszych rodaków na Ukrainie. Byliśmy też w Rumunii – tam organizowaliśmy wspólnie z Polakami tam mieszkającymi, z ich związkiem Dzień Dziecka. Dotarliśmy też do Mołdawii. Pewna pomoc trafiła również do Kazachstanu – wskazał minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Ta pomoc jest bardzo ważna – podkreślają nasi rodacy, którzy mieszkają poza granicami Polski.

– Bardzo jesteśmy wdzięczni i dumni z tego powodu, ze państwo nie zapomina o nas, dba o nasza przyszłość – powiedziała Polka, uczestniczka wtorkowego spotkania.

Pierwsza dama podkreśliła, że spora część przekazanych przez Kancelarię Prezydenta darów trafiła do szkół. Agata Kornhauser-Duda wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy dbają o rozwój oświaty, upowszechnianie języka polskiego oraz wiedzy o kulturze i tradycji.

– Te wszystkie starania są ogromnie ważne, ponieważ to one wzmacniają poczucie polskiej tożsamości narodowej wśród pokoleń, które urodziły się poza Polską – podkreśliła Agatka Kornhauser-Duda.

Nie zabrakło także podziękowań partnerom i sponsorom akcji, polskim nauczycielom i wszystkim organizatorom polskiego życia kulturalnego, tym, którzy prowadzą Polskie Domy. Prezydent wyraził słowa podziękowania także polskim księżom pracującym na Wschodzie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj