Olsztyn: obchody 71. rocznicy mordu sądowego na gen. Auguście Fieldorfie ps. Nil

Obchody 71. rocznicy mordu sądowego na generale Auguście Fieldorfie ps. Nil odbyły się w niedzielę w Olsztynie. Odprawiona została Msza św., po której uczestnicy spotkali się przy obelisku upamiętniającym Armię Krajową.

Obchody 71. rocznicy mordu sądowego na generale Auguście Emilu Fieldorfie ps. „Nil” rozpoczęły się w Olsztynie o godz. 13.00 od Mszy świętej w kościele pod wezwaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Niezłomnych. Po niej nastąpiła uroczystość pod obeliskiem upamiętniającym Armię Krajową przy skwerze im. gen. Augusta Emila Fieldorfa.

Organizatorami obchodów są Ruch Społeczny im. śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Fundacja im. Piotra Poleskiego oraz środowiska patriotyczne.

Gen. August Emil Fieldorf „Nil” urodził się 20 marca 1895 w Krakowie. Jako dziewiętnastolatek wstąpił do Legionów Piłsudskiego. Razem z 1. pułkiem piechoty przeszedł cały szlak bojowy Legionów. W wojnie z bolszewikami bronił niepodległości, dopiero co odzyskanej przez Polskę po 123 latach zaborów. Gdy walki się zakończyły, postanowił pozostać w armii. Służył w Wojsku Polskim przez cały okres międzywojenny, zdobywając kolejne stopnie oficerskie. W chwili niemieckiej napaści na Polskę był dowódcą 51 pułku piechoty w stopniu podpułkownika.

Po klęsce w kampanii wrześniowej trafił na Węgry, następnie do Francji, a w końcu do Anglii. Stąd został wysłany z powrotem do kraju, aby włączyć się w konspiracyjną walkę z niemieckim okupantem. W 1942 roku przyjął pseudonim „Nil”. Stanął na czele Kedywu, specjalnej jednostki Armii Krajowej, której zadaniem było przeprowadzanie akcji sabotażowo-dywersyjnych. To podwładni „Nila”, w trakcie brawurowej akcji, wykonali wydany przez Polskie Państwo Podziemne wyrok śmierci na kacie Warszawy, Franzu Kutscherze.

Kolejną misją Fieldorfa było zbudowanie elitarnej konspiracyjnej organizacji „Niepodległość” (kryptonim „Nie”). Miała rozpocząć działalność na polskich terenach opanowywanych przez Armię Czerwoną po wycofaniu się wojsk niemieckich. Po upadku Powstania Warszawskiego wyznaczono „Nila” na zastępcę dowódcy AK, generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. Został wówczas mianowany generałem. Aresztowany przez sowietów wiosną 1945 roku, chociaż nierozpoznany, został wywieziony do łagrów na Ural.

Po powrocie do Polski w październiku 1947 r. generał ujawnił swoją tożsamość. Aresztowano go pod koniec 1950 r., a po sfingowanym procesie skazano na karę śmierci. Zbrodniczy wyrok wykonano 24 lutego 1953 r. w więzieniu na Rakowieckiej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl