NFOŚiGW: powstanie antysmogowa mapa drogowa dla Pyrzyc

Opracowanie w ciągu miesiąca mapy drogowej działań mających na celu znaczące ograniczenie, a docelowo likwidację niskiej emisji na terenie gminy Pyrzyce – stanowi podpisane w czwartek porozumienie między m.in. Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i gminą Pyrzyce (Zachodniopomorskie).

Porozumienie zostało podpisane między Narodowym Funduszem, spółką Geotermia Pyrzyce, gminą Pyrzyce, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz pełnomocnikiem premiera ds. programu „Czyste Powietrze” Piotrem Woźnym.

Narodowy Fundusz wyjaśnił, że umowa przewiduje stworzenie w Pyrzycach „modelowego programu wykorzystania zasobów geotermalnych jako narzędzia wsparcia lokalnej społeczności w walce z niską emisją”. Jak dodano, wnioski i rekomendacje z projektu realizowanego w Pyrzycach – zawierające również propozycje zmian przepisów prawa wspierających wykorzystanie zasobów geotermalnych dla potrzeb wsparcia lokalnych systemów ciepłowniczych – trafią do administracji rządowej i samorządowej.

NFOŚiGW wyjaśnił, że mapa drogowa likwidacji niskiej emisji w Pyrzycach ma powstać w ciągu miesiąca. Fundusz zapewni dla gminy również wsparcie doradcze w kwestii energetycznej.

Według prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego, konkretne, punktowe rozwiązania stosowane w miejscowościach borykających się ze smogiem przynoszą realne efekty, czego najlepszym przykładem jest Kraków, który zaczął odnosić zwycięstwa w walce ze smogiem.

„Od września tego roku w stolicy Małopolski obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dzięki temu, mimo pierwszych przymrozków, czujniki jakości powietrza zachowały zielony kolor. Z roku na rok ta poprawa będzie jeszcze bardziej odczuwalna wraz z sukcesywną likwidacją tzw. kopciuchów w gminach krakowskiego obwarzanka” – dodał.

Piotr Woźny ocenił, że o tym jak pomocna może być geotermia w walce ze smogiem może świadczyć to, że dzięki aktywności innej spółki Funduszu – Geotermii Podhalańskiej, która dostarcza ok. 40 proc. ciepła wykorzystywanego w Zakopanem.

„Zakopane, które jeszcze w 2016 r. figurowało na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, nie zostało umieszczone na kolejnej liście opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia w 2018 r” – zaznaczył Piotr Woźny.

Produkcja ciepła w pyrzyckiej geotermii jest oparta na wykorzystaniu gorących wód, czerpanych z głębokości 1640 metrów, o temperaturze 64 stopni Celsjusza.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl