Nadleśnictwa będą musiały raportować swoje działania bezpośrednio radom gmin i sejmikom województw. J. Kubica: Lasy Państwowe robiły to od wielu lat
Nadleśnictwa w całej Polsce będą musiały regularnie informować samorządy o swojej działalności. Chodzi tu o sposób prowadzenia gospodarki leśnej, ochrony przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych. Takie zarządzenie wydał dyrektor generalny Lasów Państwowych. Celem decyzji jest „zwiększenie transparentności i wzmocnienie współpracy pomiędzy państwową jednostką a samorządami”.
Zgodnie z [nowymi zasadami] nadleśnictwa będą musiały raportować swoje działania bezpośrednio radom gmin i sejmikom województw. W gminach, gdzie lasy lub tereny przeznaczone do zalesienia zajmują ponad 100 hektarów, nadleśniczy będą mieli obowiązek udziału w sesjach rad gmin.
Były dyrektor generalny Lasów Państwowych, Józef Kubica, zwraca jednak uwagę, że te rozwiązania nie są niczym nowym, ponieważ funkcjonują od wielu lat.
– Lasy Państwowe zawsze to robiły. Zawsze wychodziły z inicjatywą powstawania rezerwatów (…). Wyznaczaliśmy razem z leśnikami fragmenty drzewostanów cennych. To, co w tej chwili się robi, to nic innego jak „powtórka z rozrywki”; nasycenie informacjami mediów. Nikt nie chce przyznać się do tego, że LP robiły to od wielu lat – mówi Józef Kubica.
Lasy w Polsce zajmują ponad 9 mln ha, co odpowiada lesistości na poziomie blisko 30 procent. Zdecydowana większość to Lasy Państwowe, z czego ponad 7 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
RIRM