fot. gov.pl

Ministerstwo Cyfryzacji: mLegitymacja w ponad 1000 szkołach

W ponad 1000 szkołach uczniowie korzystają już z mLegitymacji szkolnej – poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. Od października mobilnymi legitymacjami będą mogli się posługiwać także studenci.

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Np. w trakcie kontroli biletów, przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.

„Mało który nastolatek – gdziekolwiek by się wybierał – zapomina o telefonie. W związku z tym, dzięki zainstalowanej w nim mLegitymacji, rodzicom odpada stres związany z młodzieńczym roztargnieniem i utratą szansy na zniżki w kinie czy komunikacji miejskiej” – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

„mLegitymacja to pełnoprawny dokument. Identycznie jak papierowa legitymacja, poświadcza uprawnienia uczniów do ulg i zniżek. Obecnie w ponad 1000 szkołach uczniowie mogą już korzystać z mLegitymacji szkolnej. Niebawem ta liczba się podwoi. Finalizujemy proste formalności z kolejnymi placówkami” – dodał Zagórski.

mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Żeby uczniowie mogli z nich korzystać, dyrektor lub wskazana przez niego osoba powinna zgłosić szkołę do projektu. Na stronie ose.gov.pl, na dostępnej tam liście szkół trzeba znaleźć swoją placówkę, kliknąć przycisk Zgłoś do mLegitymacji i później podać kilka podstawowych informacji o szkole.

„Aby móc zainstalować uczniom mLegitymację szkoła nie musi kupować żadnego sprzętu, czy ponosić innych wydatków. Staramy się, aby proces przystąpienia do naszego projektu był możliwie najprostszy i sprawny” – poinformował minister cyfryzacji.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Żeby ją uruchomić, musi mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

mLegitymacja ma umocowanie prawne (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych), jest bezpieczna, nowoczesna i bezpłatna. Trudno ją podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga.

Z mLegitymacji będą mogli korzystać także studenci. Uczelnie mogą przystępować do projektu od nowego roku akademickiego.

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl