fot. flickr.com

Litwa zwiększa świadczenia na dzieci wprowadzone na wzór polskiego „500 plus”

Comiesięczne świadczenia na dzieci na Litwie wzrosną od stycznia przyszłego roku z obecnych 30 do 50 euro – postanowił w czwartek litewski parlament. Świadczenia te na wzór polskiego programu „500 plus” na Litwie wypłacane są od roku.

Za zwiększeniem środków na dzieci opowiedziało się 109 posłów w 141-osobowym Sejmie, czterech wstrzymało się od głosu, a dwóch wypowiedziało się przeciwko.

„To jest istotna i rzeczywista pomoc rodzinom wychowującym dzieci” – powiedziała PAP starosta sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), posłanka Rita Tamaszunienie.

Dodała, że „comiesięczne świadczenia przyczyniają się też do zmniejszenia w kraju ubóstwa”.

W przeszłości z inicjatywą wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór polski wystąpili posłowie AWPL-ZChR.

„Naszą propozycją było i pozostaje kwota w wysokości 120 euro, równowartość 500 złotych. Z braku środków budżetowych Sejm postanowił jednak, że każdego roku suma ta będzie wzrastać stopniowo i w 2020 roku wyniesie 100 euro” – powiedziała Rita Tamaszunienie.

Zgodnie z przyjętą zasadą na Litwie pieniądze są przyznawane na każde dziecko – niezależnie od dochodów rodziny – poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy – do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają w przyszłym roku 70 euro.

Zwiększenie wysokości świadczeń na dzieci budżet państwa będzie kosztował ponad 130 mln euro. W sumie w przyszłym roku Litwa na ten cel przeznaczy ponad 350 mln euro.

PAP/RIRM

drukuj