Kraków: spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski spotka się w Krakowie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Rozmowy Komorowski-Janukowycz zaplanowano na godz. 16:00.

W piątek specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się do prezydenta Ukrainy o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko, o czym poinformował jej adwokat Serhij Własenko.

Według obrońcy Tymoszenko przystała na propozycję misji Kwaśniewskiego i Coksa i zgodziła się na leczenie w Niemczech. Dotychczas żadne inne źródła nie potwierdziły tych doniesień. Kwaśniewski i Cox są w Kijowie, gdzie – według Własenki – spotkali się już z Janukowyczem. Uwolnienia Tymoszenko domaga się m.in. Unia Europejska, która uzależnia od tego zaplanowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Zdaniem Brukseli byłą premier skazano z przyczyn politycznych. Umowa ma być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jeśli Janukowycz, który publicznie oświadcza, że Ukraina dąży do integracji z UE, pozytywnie rozpatrzy prośbę Kwaśniewskiego i Coksa, prawdopodobne jest, że Tymoszenko odzyska wolność już w najbliższych dniach.

Stało się tak w przypadku ułaskawionego w kwietniu z kary odbywania czterech lat więzienia szefa MSW w rządzie Tymoszenko, Jurija Łucenki. 5 kwietnia ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Wałerija Łutkowska zwróciła się do prezydenta z prośbą o jego ułaskawienie. Już dzień później komisja prezydencka ds. ułaskawień zaproponowała szefowi państwa uwzględnienie tego wniosku. Dekret o ułaskawieniu Janukowycz podpisał 7 kwietnia.

Tego samego dnia Łucenko znalazł się na wolności. Również w poniedziałek, późnym popołudniem polski prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. We wtorek w Krakowie rozpocznie się zaplanowane na dwa dni IX Spotkanie prezydentów państw grupy Arraiolos.

Są to nieoficjalne spotkania prezydentów: Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Zostały one zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio doszło do spotkania przywódców w miejscowości Arraiolos.

PAP

drukuj