By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

KAS uzyskała nowe narzędzie do walki z przemytem

KAS uzyskała do walki z przemytem system identyfikacji towarów na podstawie zdjęć RTG – to m. in. automatyczna identyfikacja przedmiotów, która zwiększy skuteczność kontroli granicznych – poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa.

Administracja zaznaczyła, że dostarczone narzędzie to efekt realizacji zwycięskiego rozwiązania w konkursie MinFinTech, ogłoszonego w ramach programu GovTech Polska.

„Od 17 marca 2020 r. KAS posiada innowacyjny system IT do wspomagania ochrony polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG. Został on przygotowany z wykorzystaniem wizji komputerowej w oparciu o głębokie sieci neuronowe i daje możliwość dalszego uczenia się” – czytamy w komunikacie KAS.

KAS zaznaczyła, że choć znane są już systemy, które analizują zdjęcia, to jeszcze nikt nie przygotował skutecznego rozwiązania do analizy zdjęć z urządzeń RTG do prześwietleń towarów wielkogabarytowych.

„Narzędzie dostarczone resortowi finansów skutecznie identyfikuje przedmioty i ich zbiory na zdjęciach wykonywanych przez graniczne urządzenia RTG. Testy poprawności działania systemu i jego skuteczności, w szczególności modułu analityczno-wnioskującego, wypadły pozytywnie” – poinformowała.

Administracja dodała, że do końca br. planuje objąć nowym systemem wszystkie przejścia graniczne. Oceniła, że pozwoli to zwiększyć skuteczność i usprawni pracę funkcjonariuszy KAS podczas kontroli granicznej oraz wzmocni to ochronę polskiej granicy przed nielegalnym przemytem.

Przypomniała, że zrealizowana umowa jest efektem zakończonego konkursu MinFinTech, ogłoszonego w ramach programu GovTech Polska.

„Ministerstwo Finansów przygotowało zadanie, polegające na stworzeniu systemu informatycznego do szybkiej i automatycznej identyfikacji przedmiotów na zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Najlepsze rozwiązanie zaprezentowała firma Tensorflight Poland z Białegostoku, z którą MF współpracowało przy powstawaniu systemu” – dodała Krajowa Administracja Skarbowa.

PAP

drukuj