fot. flickr.com

Kalisz: w Akademii Kaliskiej otwarto pierwszą w regionie nowoczesną strzelnicę

Pierwszą w regionie nowoczesną strzelnicę otwarto w Akademii Kaliskiej. „Będzie służyła nie tylko naszym studentom, ale też uczniom z regionu, a nawet wszystkim mieszkańcom” – powiedział podczas uroczystości otwarcia rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła.

Otwarcie strzelnicy – jak podkreślił rektor – przypadło na czas, kiedy trzeba „wzmacniać własną obronność, a być może gotowość na wojnę”.

Podkreślił, że celem uczelni jest, aby każdy, kto zechce, mógł się uczyć strzelać, oczywiście pod okiem fachowców z Wydziału Nauk Społecznych przy AK.

„Już w tej chwili robimy nabór szkół podstawowych do nauki strzelania, chcemy też złożyć ofertę mieszkańcom naszego miasta” – zapowiedział prof. Andrzej Wojtyła.

„Strzelanie będzie odbywać się z pistoletów oraz karabinków bojowych, bez amunicji, za to z wykorzystaniem lasera” – poinformował prof. Jarosław Wołejszo, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Kaliskiej.

Wyjaśnił, że jedyna różnica między strzelaniem z użyciem broni ostrej a strzelaniem w laboratorium to brak efektu odrzutu broni. Wszystkie pozostałe warunki będą spełnione.

Z kolei szef Laboratorium Metodyki Technik Strzeleckich, dr Sławomir Wronka, wyjaśnił, że „strzelanie będziemy prowadzili z broni krótkiej i z broni długiej. Nie tylko z postawy strzeleckiej, stojąc, ale również klęcząc i leżąc. Czas strzelania oraz ilość amunicji możemy regulować. Drugim strzelaniem będzie strzelanie do tarcz sportowych i dynamiczne w różnym terenie, do różnych figur i celów, w różnych warunkach atmosferycznych”.

Strzelnica mieści się w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ulicy Łódzkiej. Jej przygotowanie i uruchomienie kosztowało blisko 70 tys. zł, z czego 40 tys. zł przekazało miasto.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl