fot. PAP/EPA

Izrael: premier Węgier zaprosił do Budapesztu Benjamina Netanjahu

Premier Węgier, Viktor Orban, zaprosił z wizytą do Budapesztu premiera Izraela, Benjamina Netanjahu – poinformowała w sobotę kancelaria izraelskiego szefa rządu.

Viktor Orban potępił w piątek decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania Netanjahu. Zapowiedział też zaproszenie go do Budapesztu i zagwarantował mu nietykalność.

Viktor Orban oskarżył MTK o „ingerencję w trwający konflikt (Izraela z palestyńskim Hamasem – PAP) w celach politycznych”. Oznajmił też, że decyzja o wydaniu nakazu aresztowania Netanjahu w związku z wojną w Strefie Gazy łamie prawo międzynarodowe i zaostrza napięcia na Bliskim Wschodzie. Nakaz aresztowania Orban nazwał postanowieniem „skandalicznie bezczelnym” i „cynicznym”.

MTK z siedzibą w Hadze wydał w czwartek nakaz aresztowania Netanjahu oraz byłego ministra obrony w jego rządzie – Joawa Galanta. Są oni oskarżani o zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione w związku z trwającą od ponad roku wojną w Strefie Gazy. Sędziowie uważają, że są podstawy, by uznać, iż izraelscy politycy stosowali „głód jako metodę prowadzenia wojny”. Chodzi o ograniczanie dostaw pomocy humanitarnej i celowe atakowanie cywilów.

Według źródeł palestyńskich liczba ofiar śmiertelnych kampanii Izraela w Strefie Gazy przekroczyła już 44 tys. W ocenie lokalnych władz ponad połowa zabitych to kobiety i dzieci. Izrael stanowczo odrzuca te zarzuty.

PAP

drukuj