fot. pixabay.com

Główny Inspektor Pracy chce łatwiej i szybciej kontrolować pracodawców

Inspektor pracy będzie mógł sprawdzić przestrzeganie prawa u pracodawcy bez upoważnienia. Tego oczekuje Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki. Projekt ustawy znajduje się w Sejmie.

Państwowa Inspekcja Pracy stoi na straży przestrzegania i egzekwowania prawa pracy przez pracodawców. Szczególną uwagę przywiązuje się do przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia czy urlopów. Obecnie inspektorzy muszą przedstawić zarówno legitymację służbową, jak i specjalne upoważnienie, by móc przeprowadzić kontrolę u pracodawcy. Wszystko jednak może się zmienić. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, która umożliwiłaby kontrolę bez upoważnienia, jedynie za okazaniem legitymacji.

„30 proc. działalności podejmowanej przez inspektora pracy to czynności kontrolne, natomiast 70 proc. stanowi biurokracja. Czas to zmienić. Musimy ograniczyć niepotrzebną biurokrację, by inspektor mógł zajmować się tym, do czego został powołany” – powiedział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, dla Puls Biznesu.

Projekt nowelizacji spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony związków zawodowych uczestniczących w pracach zespołu prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Pracodawcy wyrażają jednak obawy. Ze strony Inspekcji Pracy padła propozycja analizy zgłaszanych przez nich uwag, by wypracować optymalne rozwiązanie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl