Francja: Zmarł major Edward Podyma – weteran 1 DP gen. Maczka

Major Edward Podyma – ostatni żyjący we Francji weteran 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, uczestnik m.in. bitwy pod Falaise – zmarł w nocy z czwartku na piątek we Francji, przeżywszy 96 lat – poinformowało Muzeum Montormel poświęcone tej bitwie z 1944 r.

O śmierci majora Edwarda Podymy poinformowano na stronie internetowej Muzeum oraz na Facebooku.

Urodzony w 1922 roku w Polsce Edward Podyma w latach 30. XX wieku wyjechał do Francji z rodziną. Jak napisano na stronie muzeum, w 1940 r. został powołany do armii polskiej; po kapitulacji Francji w czerwcu tego roku wraz z ochotnikami jego dywizji trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1942 r. powstała 1. Dywizja Pancerna.

To właśnie w jej składzie Edward Podyma był kierowcą czołgu i brał udział w zwycięskiej bitwie o tzw. kocioł Falaise, w której w sierpniu 1944 r. alianci pokonali wojska niemieckie.

Po wojnie Edward Podyma na jakiś czas osiadł w Paryżu, a później pracował w kopalniach w Potigny, w Normandii, gdzie mieszkał przed wojną.

„Zawsze uśmiechnięty i spokojny, spędzał wolny czas emerytury, opowiadając o swojej wojnie i działając w kręgach kombatanckich. Jako Honorowy Prezydent Francuskiego Związku Pamięci Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej aktywnie uczestniczył w wydarzeniach okolicznościowych na Polskim Cmentarzu Wojennym Urville-Langannerie” – czytamy na stronie Muzeum Montormel.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl