fot. ekosong.pl

Festiwal EKOSONG na Kalwarii Panewnickiej ojców franciszkanów

1 czerwca na Kalwarii Panewnickiej ojców franciszkanów odbędzie się kolejny Festiwal Piosenki Ekologicznej i Religijnej EKOSONG. 

W 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętego Franciszka z Asyżu patronem ekologów. Od tego czasu jego duchowi synowie postanowili ratować zniszczone środowisko. Wtedy właśnie zrodził się pomysł organizacji festiwalu EKOSONG.

– To jest festiwal, który organizują franciszkanie z Panewnik. Festiwal piosenki ekologicznej i religijnej to już od 26 lat, a nawet od 30 lat, kiedy ta idea zrodziła się w naszym seminarium – podkreślił ojciec Alan Rusek OFM.

Festiwal, poprzez piosenkę, ma za zadanie kształtować w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodego pokolenia, świadomość potrzeby ochrony środowiska naturalnego człowieka.

– Co roku staramy się poprzez piosenkę, poprzez ekodyktando i inne różne działania edukować, wychowywać dzieci i młodzież do tego, aby szanowały i troszczyły się o otaczającą nas  przyrodę – dodał o. Alan Rusek.

Konkurs piosenki składał się z kilku etapów. Ostatecznie 1 czerwca zmierzy się ze sobą ośmiu uczestników, którzy będą rywalizować o statuetkę św. Franciszka oraz o nagrodę pieniężną. Jednak Festiwal to nie tylko konkurs. Tego dnia zaplanowano także inne imprezy towarzyszące.

– Data jest znamienna, bo 1 czerwca to Dzień Dziecka, stąd też łączymy te dwa wydarzenia – powiedział o. Alan Rusek.

Dla dzieci zaplanowano wiele atrakcji muzycznych, konkursów i zabaw. W tym czasie będzie trwało również ekodyktando, które ma na celu edukowanie młodych poprzez zabawę w dziedzinie ochrony środowiska. Zwieńczeniem festiwalu będą występy zwycięskich zespołów oraz koncerty zaproszonych gwiazd.

TV Trwam News/RIRM

drukuj