fot. PAP/EPA

Dwa podmioty powiązane z G. Sorosem chcą przejąć Radio Zet

Spółki Agora oraz S-F-S Ventures rozpoczęły negocjacje w sprawie zakupu grupy Eurozet, do której należy Radio Zet. W obu podmiotach zainteresowanych przejęciem drugiej najchętniej słuchanej rozgłośni komercyjnej w Polsce udziały ma miliarder George Soros.

Do niedawna właścicielem grupy kapitałowej Eurozet był francuski koncern medialny Le-Garde Media. W czerwcu ubiegłego roku francuzi odsprzedali Eurozet czeskiej spółce Czech Media Invest, która teraz chce się jej pozbyć. Zakupem zainteresowany jest Gorge Sorsos wspólnie z redaktorem naczelnym Gazety Wyborczej Adamem Michnikiem. 40 proc. udziałów miałoby trafić do Agory, a 60 proc. do S-F-S Venczers.  Radio Zet ma prawie 12 proc. rynku radiowego w Polsce.

Instytucje i fundacje finansowane przez amerykańskiego miliardera George’a Sorosa od lat walczą z kościołem katolickim oraz tradycją narodową w Polsce. Podobnie robi to „Gazeta Wyborcza” oraz powiązane z nią media. Według wielu komentatorów, jeśli transakcja dojdzie do skutku, rynek medialny w Polsce zostanie mocno zaburzony, a plan dekoncentracji i repolonizacji mediów będzie utrudniony do przeprowadzenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj