Duży wzrost cen jaj

Od kilku tygodni drożeją jaja, zarówno w Polsce jak i w innych państwach Unii Europejskiej. Obecnie na unijnym rynku kosztują one więcej niż mięso drobiowe.

W pierwszym tygodniu listopada cena jajek w Polsce wzrosła ponad 10 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Według danych ministerstwa rolnictwa, średnie ceny sprzedaży w zakładach pakowania za sto sztuk jajek, np. o rozmiarze XL, wynosiły 62 zł i 60 gr. Sto jajek rozmiaru M kosztowało 50 zł i 60 gr.

Zgodnie z prognozami Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sprzed kilku dni, mięso drobiowe jest w Unii Europejskiej tańsze od jajek. Obecnie – według unijnych notowań hurtowych – 100 kilogramów tuszek kurcząt rzeźnych kosztuje ponad 182 euro, a 100 kilogramów jaj blisko 186 euro. Oznacza to, że jajka są o prawie 2 procent droższe od mięsa.

Jak zapowiada dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Mariusz Szymyślik, mięso drobiowe do końca roku powinno systematycznie tanieć, a jajka będą utrzymywały swoją cenę. Gwałtowne wzrosty cen jajek rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia. Wówczas wiele ferm w Europie Zachodniej zostało wykluczonych z produkcji na skutek wykrycia zakazanych prawem substancji owadobójczych. Wzrostową tendencję cen jajek wzmacniały dodatkowo przypadki ptasiej grypy w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech.

TV Trwam News/RIRM

drukuj