fot. pixabay.com

Do końca lutego przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r.

Do 28 lutego 2022 roku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 roku. Kolejna tarcza antykryzysowa obejmuje konkretne rodzaje działalności.

Chodzi o zwolnienie z opłacania składek m.in. na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Wsparcie dotyczy przedsiębiorców prowadzących trzy rodzaje działalności: przygotowywania i podawania napojów, które obejmuje przede wszystkim dyskoteki serwujące drinki; działalności pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki w pomieszczeniach zamkniętych przestrzeni.

Ostatnim rodzajem działalności jest działalność rozrywkowa i rekreacyjna. Aby skorzystać ze wsparcia, przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego bieżącego roku. Nie musi tego robić, jeśli jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, podkreślił, że choć pomoc nie pokryje wszystkich strat, to jest naturalnym i oczekiwanym działaniem państwa solidarnego.

– Jeżeli państwo zamyka firmę, oczywiście w interesie publicznym, to powinno mieć pieniądze na to, żeby zrekompensować właścicielowi koszty stałe. Nawet jeśli przedsiębiorca zostanie pozbawiony możliwości przychodu, to nie może być zostawiony sam sobie. Gdyby tak było, to nie moglibyśmy mówić o państwie solidarnym. To jest jedna branża, czyli branża rozrywkowa. Całe szczęście, że rząd wyciągnął już wnioski z poprzednich lockdownów i nie zamyka większej ilości branż – mówił Adam Abramowicz.

Zwolnienie ze składek to jeden z elementów tarczy antykryzysowej. Grudniowe rozporządzenie przewiduje także wypłatę dodatkowego świadczenia postojowego z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz przyznanie dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl