PAP/Leszek Szymański

D. Tusk: M. Kidawa-Błońska może liczyć na moje wsparcie; ma zdolność łączenia Polaków

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zdecydowanie może liczyć na moje wsparcie; ma naturalne zdolności wykraczania poza partyjny elektorat i autentyczną zdolność do łączenia Polaków – powiedział były premier Donald Tusk.

W sobotę Małgorzata Kidawa-Błońska została wybrana w prawyborach PO na kandydatkę partii w wyborach prezydenckich. Wygrała w prawyborach z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Po prawyborach zapewniała, że tak, jak zwyciężyła z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w wyborach parlamentarnych w Warszawie, tak wygra wybory z prezydentem Andrzejem Dudą.

Donald Tusk był pytany w Radiu ZET, czy nie żałuję, że to nie on będzie kandydował w wyborach prezydenckich.

„Nie, decyzję podjąłem świadomie i nikt mnie do tego nie zmuszał, więc nie żałuję tej decyzji, chociaż oczywiście emocjonalnie jestem bardzo zaangażowany w to, co się dzieje w Polsce. Skoro sam nie kandyduję, to mogę pomóc i mogę być aktywny” – powiedział.

Podkreślił, że „nie ma już tych ograniczeń, które wynikały z jego poprzedniej funkcji”, czyli szefa Rady Europejskiej.

Pytany, czy Kidawa-Błońska może liczyć na jego wsparcie, odparł: „zdecydowanie tak”. Dopytywany o opinie, że prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i dziennikarz Szymon Hołownia również chętnie liczyliby na jego wsparcie, odpowiedział: „traktuję to jako niewymuszone i bardzo dla mnie sympatyczne komplementy”.

Donald Tusk zwracał uwagę, że na polskiej scenie politycznej jest „dość oczywisty” podział i jeśli nie wykroczy się poza ten podział, to nie wygra się wyborów.

„Małgorzata Kidawa-Błońska, chociaż jest bardzo doświadczonym politykiem i dobrym, w sensie profesjonalnym, to równocześnie nie sprawia wrażenia takiego typowego polskiego polityka zacietrzewionego, agresywnego. Ma naturalne zdolności wykraczania poza partyjny elektorat, bo po prostu sama jest bardzo dobrym człowiekiem” – powiedział Tusk.

Jego zdaniem bardzo istotny odsetek wyborców nie ma jednoznacznie partyjnego przywiązania. Donald Tusk powiedział, że Kidawa-Błońska ma unikatowe cechy na polskiej scenie politycznej – autentyczną zdolność do łączenia Polaków.

„To jest coś absolutnie bezcennego i do wznoszenia się poza ten front ostrej wojny politycznej” – dodał.

Mówił, że pomaga także fakt, że kandydatka PO jest kobietą.

„Mam bardzo duże doświadczenie pracy z liderami europejskimi i światowym przez ostatnie pięć lat i muszę powiedzieć, że prawie bez wyjątku bardziej konstruktywne w polityce są kobiety, a nie mężczyźni, nie we wszystkim i nie zawsze w życiu” – powiedział Tusk.

Podkreślił że Kidawa-Błońska dobrze wie, na co się pisze, i nic jej nie zaskoczy.

„Na PiS, na (Jarosława) Kaczyńskiego, na prezydenta (Andrzeja) Dudę chyba nie ma lepszego remedium niż uśmiech i takie pozytywne podejście do życia i do polityki” – zaznaczył Tusk.

PAP

drukuj