fot. pixabay.com

Czekają nas kolejne zwolnienia pracowników

Spadek wynagrodzeń i zatrudnienia – to dane Głównego Urzędu Statystycznego za maj. Sytuacja może się pogorszyć, bo kolejne firmy zapowiadają zwolnienia.

 

Dane GUS nie napawają optymizmem. Według majowych statystyk pogłębił się spadek zatrudnienia. Liczba bezrobotnych wzrosła o 11 tysięcy osób. Wyhamował także wzrost płac. Ekonomiści wskazują, że to efekt spowolnienia koniunktury. Przedsiębiorcy zmagają się z wysoką inflacją, a co za tym idzie – z rosnącą presją wśród pracowników na podwyżki płac. Rosną także składki ZUS i koszty prowadzenia firm.

– Wzrost kosztów surowców oraz wzrost cen prądu powoduje, że coraz mniej środków mamy na wydatki konsumpcyjne – toteż firmy w coraz mniejszym stopniu mogą sprzedawać swoje dobra i usługi, ponieważ Polacy stają się coraz mniej chętni na takie zakupy, z tego powodu, że mają po prostu chudsze portfele, a z drugiej strony muszą oszczędzać po to, żeby było ich stać na ogrzewanie czy też generalnie na rachunki za prąd, które niebawem bardzo wzrosną – zwrócił uwagę ekonomista, dr Krystian Mieszkała.

Już teraz mamy do czynienia z zwolnieniami grupowymi i przenoszeniem działalności gospodarczej przez niektóre firmy do innych krajów.

– Wskaźnik bezrobocia wzrośnie nam dopiero w drugiej połowie roku, kiedy nie będzie już prac sezonowych oraz wtedy, kiedy ceny pójdą w górę, zatem de facto zobaczymy, jak gospodarka zareaguje na ten szok – zaznaczył dr Krystian Mieszkała.

W tym roku już blisko 170 przedsiębiorstw zapowiedziało zwolnienia ponad 17 tys. pracowników. To więcej niż przed rokiem. Redukcje zatrudnienia to poważne wyzwanie dla gospodarki.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl