fot. pixabay.com

Choroby tarczycy coraz bardziej powszechne w Polsce i na świecie

Na całym świecie na choroby tarczycy cierpi ponad 300 mln ludzi. W Polsce zaburzenia tarczycy mogą występować nawet u co piątego Polaka. Najczęściej występuje groźna choroba Hashimoto.

Choroba Hashimoto jest niestety coraz bardziej powszechna. W Polsce może na nią chorować nawet 800 tys. osób. Hashimoto powoli niszczy tarczycę. Ma szereg przykrych objawów, m.in. problemy z układem krążenia, płodnością, problemy skórne, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, wzrost masy ciała.

– Jednym z objawów jest postępujące zmęczenie. Osoby z chorobą Hashimoto czują się zmęczone, senne, pojawia się konieczność drzemek w ciągu dnia Pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją – wskazuje endokrynolog dr Marek Derkacz.

Ze względu na obecne, niesprzyjające czynniki środowiskowe, eksperci alarmują, że może dojść do epidemii tej choroby. Choroby, na którą niestety nie ma lekarstwa.

Czynniki środowiskowe odgrywają bardzo dużą rolę: dodatki do żywności, pestycydy, zanieczyszczenie powietrza, nie możemy tu też wykluczyć wpływu pola elektromagnetycznego na tarczycę – zaznacza dr Marek Derkacz.

Lekarze zachęcają do badań diagnostycznych w kierunku wykrycia chorób tarczycy we wczesnym stadium, m.in. badanie TSH, FT4, czy USG tarczycy. Więcej informacji na temat chorób tarczycy i obszerny wywiad z dr. Markiem Derkaczem, a także m.in. przykładowy jadłospis w tych schorzeniach, znajdziemy w październikowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

– Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu przykrych dolegliwości. W październikowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” znajdziemy porady ekspertów dotyczące m.in. niedoczynności i nadczynności tarczycy oraz zapalenia tarczycy, tzw. choroby Hashimoto – informuje redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

W miesięczniku przeczytamy także o mrożonych daniach i czym się kierować przy ich kupnie. Znajdziemy także informacje o zdrowotnych właściwościach bazylii, porady fizjoterapeuty czy informacje, jak się pozbyć uciążliwej ostrogi piętowej.

TV Trwam News

drukuj