Budowa Elektrowni Kozienice zależna od rosyjskiej spółki

Budowa bloku Elektrowni Kozienice jest zależna od rosyjskiej spółki, która jest pod bezpośrednią kontrolą Kremla – alarmuje poseł Jerzy Polaczek i pyta o bezpieczeństwo państwa.

Były minister transportu wystosował w tej sprawie interpelację poselską do premiera Donalda Tuska i pyta o bezpieczeństwo energetyczne państwa.  Głównym wykonawcą bloku prywatna firma Polimex – Mostostal S.A.  Wkrótce zostanie jednak przejęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Zespół tej firmy jako partnera do budowy inwestycji energetycznej wybrał formalnie jedną z czeskich firm Chladici Veże.   Wcześniej jednak została ona odrzucona a następnie w niejasnym trybie wybrana do współpracy tłumaczy poseł.

 – Problem polega na tym, że właścicielem tej firmy formalnie czeskiej z siedzibą w Pradze jest rosyjski koncern Rosatom State Nuclear Energy i powiązany bezpośrednio z władzą na Kremlu i tamtejszymi powiązaniami oligarchicznymi – powiedział poseł Jerzy Polaczek.

Polityk zawraca uwagę, że finansowanie inwestycji zapewni PKO BP a sama konstrukcja umowy na budowę jest ryzykiem dla firmy w przypadku ewentualnych opóźnień.

– Nie może być powtórki na większa skalę, jak chociażby wybór chińskiej firmy Covec gdyż kwestia budowy elektrowni w Kozienicach to najbardziej podstawowy i kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego w najbliższych latach w Polsce. Z uwagi na wagę tej inwestycji w skali energetyki i uzyskania ze strony państwa i jego instytucji bezpieczeństwa zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i instytucji – dodał poseł Jerzy Polaczek.

RIRM

 ***

 

Warszawa, 25 stycznia  2013 r.

Jerzy Polaczek
Poseł na Sejm RP

Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

 

Interpelacja w sprawie zapewnienia istotnych interesów energetycznych i politycznych państwa na przykładzie  inwestycji w elektrowni Kozienice.

Polimex- Mostostal S.A. jest głównym i generalnym wykonawcą budowy trzech bloków energetycznych w Elektrowni Kozienice i Opolu. Od terminowości i jakości wykonania tej inwestycji zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski. O sukcesie decydują 3 elementy: turbina, kocioł oraz chłodnia kominowa z odprowadzeniem spalin. Zwłaszcza ten ostatni element wymaga wysokiego poziomu inżynierskiego i doświadczenia budowlanego., gdyż od właściwego funkcjonowania chłodni kominowej wraz z infrastrukturą odprowadzania spalin zależy wydajność i funkcjonalność całego bloku energetycznego.

Na początku stycznia 2013 odbył się w spółce Polimex-Mostostal S.A. wewnętrzny konkurs na wybór partnera do budowy chłodni kominowej w Elektrowni Kozienice – sztandarowej budowli gwarantującej Polsce bezpieczeństwo energetyczne, pod którą Pan miesiąc temu wkopał kamień węgielny. Wewnętrzny zespół Polimexu wybrał spółkę Chladici Veże (www.chv-praha.cz). Formalnie jest to czeska spółka z siedziba w Pradze, ale realnie jest rosyjski wehikuł energetyczny będący pod kontrola spółki Rosatom Nuclear Energy State Corporation (www.rosatom.ru) – instytucji będącej własnością państwa rosyjskiego, pod bezpośrednią kontrolą Kremla i powiązanych układów oligarchicznych .Według posiadanych przeze mnie informacji Chladici Veże od 18 lat nie wybudowały żadnej chłodni kominowej, nie mają żadnych zasobów wykonawczych i inżynierskich w Polsce(!), dysponują przestarzałą technologią budowy chłodni kominowych i nie gwarantują terminowego wykonania zlecenia.

Terminowe wykonanie budowy nie tylko jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i wydajności energetycznej Elektrowni Kozienice, ale jest istotne także dla spółki Polimex-Mostostal SA , gdyż za każdy dzień spóźnienia w oddaniu obiektu grożą jej wielomilionowe kary.

W kontekście powyższych faktów znamienny jest sposób postępowania wewnętrznego zespołu w spółce Polimex- Mostostal SA. Zespół ten  początkowo odrzucił ofertę Chladici Veże jako nierealną, z dumpingową ceną, brakiem referencji i niedającą gwarancji wykonawczych. Jednak po siedmiu dniach, w przeddzień rozstrzygnięcia(!), oferta została przez komisję przywrócona i ostatecznie w niejasnym trybie wybrana. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że na przełomie listopada i grudnia 2012r., kiedy trwały wstępne przygotowania do wyboru partnerów w projektach energetycznych, rezygnację z zasiadania w zarządzie Polimex-Mostostal S.A. złożył ówczesny v-ce prezes odpowiedzialny za pion energetyczny (!) Wskazywał on, że ryzyko przyjęcia oferty na budowę chłodni bez referencji i gwarancji wykonawczych wynosi ok.20 mln PLN, czyli o mniej więcej tyle należy podwyższyć potencjalną cenę oferowaną przez tego typu podwykonawcę.

Obecny zarząd Polimex-Mostostal S.A. zdaje sobie sprawę z tego, że za chwilę zmieni się sytuacja właścicielska spółki. Udziałowcem dominującym zostanie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., czyli inwestycyjna spółka Skarbu Państwa. Funkcjonowanie spółki zależy od finansowania płynącego z sektora finansowego, gdzie główną rolę odgrywa bank PKO BP, będący pod większościową kontrolą Skarbu Państwa. Jednym słowem Skarb Państwa zmobilizował swoje zasoby, aby ratować spółkę na skraju bankructwa, zdając sobie sprawę, że jest ona istotnym elementem w strukturze planowanych inwestycji energetycznych. Za chwilę jednak może się okazać (umowa na budowę chłodni kominowej nie została jeszcze podpisana, ale jest już procedowana), że jeden z najbardziej istotnych elementów inwestycji  energetycznych w Polsce będzie zależał od de facto rosyjskiej spółki będącej pod bezpośrednią kontrolą Kremla; spółki nie tylko „politycznie” uwikłanej, ale kompletnie nieprzygotowanej do realizacji tej inwestycji. Powyższa sytuacja wymaga reakcji i sprawdzenia instytucji państwowych w tym Ministra Skarbu Państwa, czy układ skonstruowany przez tymczasowy zarząd Polimex-Mostostal nie zagraża istotnym interesom energetycznym i politycznym Państwa.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera o zajęcie stanowiska  w poruszonych przeze mnie  wyżej kwestiach i udzielenie odpowiedzi na pytanie   –  Czy  w ocenie rządu  decyzje jakie zapadły w spółce Polimex-Mostostal, w zakresie procedury  wyboru partnera(nie posiadającego żadnych zasobów wykonawczych i inżynieryjnych w Polsce) mającego realizować jeden z kluczowych ,kosztownych  i wymagających wysokiego poziomu inżynieryjnego elementów przyszłego bloku energetycznego Elektrowni Kozienice  jest gwarancją skutecznego i terminowego zrealizowania tej kluczowej inwestycji polskiej energetyki?

Jerzy Polaczek 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl